Kirpi otu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kirpi otu
Sarı kirpi otu (Echinacea paradoxa)
Biyolojik sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Echinodermata
Sınıf: Echinoidea
Alt sınıf: Euechinoidea
Üst takım: Echinacea
Moench, Methodus: 591 (1794).
Türler
Metne bakınız.

Kirpi otu ya da Ekinezya (Echinacea), papatyagiller (Asteraceae) familyasına ait bir bitki cinsi. Eski çağlardan beri ilaç olarak kullanılan şifalı bitkilerdir.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kirpi otunun Arthur John Cronquist'e göre eski sınıflandırılmasında her birisinin iki alt türü olan dört tür vardır: E. pallida (alt türleri E. pallida subsp. angustifolia ve E. pallida subsp. pallida), E. atrorubens (alt türleri E. atrorubens subsp. atrorubens ve E. atrorubens subsp. paradoxa), E. laevigata ve E. purpurea.

Ronald McGregor tarafından yapılmış olan daha modern bir sınıflandırmada, dokuz Echinacea türü ikişer alt türe ayrılır:

Bütün türlerin arasında tıp için en çok değeri olan 3 Echinacea türü vardır:

  • E. purpurea
  • E. pallida
  • E. angustifolia

Tıbbi kullanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kirpi otu çok eski bir şifa otu olarak tanınır ve birçok eski kültürde ilaç olarak kullanılmış oldukları bilinir. Özellikle Kuzey Amerika'nın yerlileri kirpi otunu öksürüğe, boğaz ağrılarına ve iltihaplanmalara karşı ilaç olarak kullanmışlardır. Geleneksel tıpta solunum ve idrar yolları iltihaplanmalarında ve zor kapanan dış yaralarda kullanılır; bunlar genelde Echinacea purpurea, E. pallida ve E. angustifolia türleridir.

Soğuk algınlığında kullanımı yaygın olan ekinezyanın 3099 gönüllü denekle yapılan çalışmada soğuk algınlığını önlediğine veya tedavi ettiğine dair hiçbir bulgu saptanamamıştır.[1]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]