İçeriğe atla

Kintyre

Koordinatlar: 55°18′N 5°21′W / 55.30°K 5.35°B / 55.30; -5.35
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kintyre yarımadasının konumu
Kintyre yarımadasının konumu

Kintyre (İskoç Galcesi: Cinn Tìre, İskoç Galcesi telaffuzu: [kʲʰiɲˈtʲʰiːɾʲə]) İskoçya'nın batısında, Argyll ve Bute'nin güneybatısında bir yarımadadır ve Anakara Adası olarak bilinir.[1] Yarımada, güneydeki Mull of Kintyre'den doğu'ya ve kuzeyde Batı Loch Tarbert'e kadar yaklaşık 30 mil (50 kilometre) uzanmaktadır. Kintyre'nin hemen kuzeyindeki bölge Knapdale olarak bilinmektedir.[2]

Çoğu insan Sir Paul McCartney'nin İskoç yarımadasının güney ucunda bulunan Mull of Kintyre hakkındaki ikonik şarkısı sayesinde Kintyre'ı duymuştur.[3] Kintyre uzun ve dardır, hiçbir noktada batı kıyısından doğu kıyısına 11 milden (18 kilometre) fazla değildir ve Knapdale'e bağlandığı yerde iki milden (üç kilometre) daha azdır. Kintyre Yarımadası'nın doğu tarafı, Torr Mor gibi bir dizi kıyı zirvesinin bulunduğu Kilbrannan Boğazı ile sınırlanmıştır. Yarımadanın merkezi kısmı çoğunlukla engebeli bozkırlardan oluşur ve en yüksek noktası 454 metre (1.490 feet) ile Beinn an Tuirc'tir.[4] Bununla birlikte kıyı bölgeleri ve hinterland zengin ve verimlidir. Kintyre, Ulster'den batı İskoçya'ya göç eden ilk İskoçlar ve ikinci binyılın başlangıcından hemen önce bölgeyi fethedip yerleşen Vikingler veya İskandinavlar da dahil olmak üzere yerleşimciler için uzun süredir değerli bir bölge olmuştur.

Yarımadanın tüm uzunluğu boyunca uzanan, rotası boyunca görkemli tepeleri ve antik kaleleri, derin ormanları ve gizli koyları, el değmemiş plajları ve misafirperver köyleri olan 100 millik yürüyüş rotası olan, Kintyre Way bulunmaktadır.[5]

Bölgenin başlıca kenti Campbeltown'dur (yaklaşık 5+12 mil veya 18. yüzyılın ortalarından beri kraliyet kasabası olan Mull'dan karayoluyla 9 km mesafededir. Campbeltown dünyanın en iyi tek malt viskilerinden bazılarının üreticisi olarak üne sahip olmasına rağmen, bölgenin ekonomisi uzun süredir balıkçılık ve çiftçiliğe dayanıyor. Bir zamanlar 34 damıtımeviyle 'dünyanın viski başkenti' ilan edilen Campbeltown, bugün sadece üç aktif viski damıtımevi olarak varlığını sürdürmektedir. Günümüzde Campbeltown tek maltları Springbank, Glengyle ve Glen Scotia'dan oluşan son üç damıtım evidir.[6]

Lord Lyon'un sarayındaki subaylardan biri olan Kintyre Pursuivant, adını bu yarımadadan almıştır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Kintyre, Knapdale gibi birkaç Taş Devri alanı içerir; Ballochroy'da Jura adasındaki arazi özellikleriyle uyumlu bir megalit üçlüsü bulunurken, bir dizi mezar cairn'i (yığın şerklinde mezar) hala Blasthill'de (Soutend, Argyll yakınında) bulunuyor. Kintyre'nin kuzey ucunda bulunan bir Kelt tepe kalesi olan heybetli Dun Skeig ile Demir Çağı'ndan kalma kalıntılar da mevcuttur.[7] Kintyre'nin Pikt sakinlerinin olduğu varsayılanların tarihi kaydedilmemiştir, ancak Kildonan'da (Saddell yakınında ) MÖ 2. yüzyıldan kalma bir taş kale hayatta kalmıştır ve onların Dun Skeig'i kulandıkları mantıksız değildir.

Kintyre'nin ucu Ulster'den sadece 12 mil (19 kilometre) uzaktadır ve Kintyre'deki Antrim'e özgü çakmaktaşı aletler gibi Neolitik buluntuların da kanıtladığı gibi, Moyle boğazları boyunca uzun süredir etkileşim vardır. İlk milenyumun başlarında, bir İrlanda istilası, Kintyre yarımadası merkezli bir bölgenin Gal kolonileşmesine yol açtı ve Dál Riata'nın Gal krallığını kurdu.[7] İkincisi, belirli akraba grupları tarafından kontrol edilen bir avuç bölgeye bölünmüştü; bunlardan en güçlüsü, Loch Awe ve Loch Fyne (Craignish, Ardscotnish, Glassary ve Glenary), Arran ve Moyle (Ulster'da ).

Krallık birkaç yüzyıl boyunca varlığını sürdürdü ve ana karanın Hristiyanlaştırılması için bir sıçrama tahtası oluşturdu. Kintyre'nin güney kıyısına bitişik bir ada olan Sanda, Piktlerin bilinen ilk misyoneri olan Ninian ile güçlü bir şekilde ilişkilidir ve kendisi tarafından inşa edildiği söylenen 5. yüzyılın başlarından kalma bir şapel içerir. 563 yılında Columba, Dal Riata krallarına saygılarını sunmak için Kintyre'ye geldi, ardından Iona'ya devam etti ve burada ötesindeki Pikt bölgelerinde misyonerlik faaliyetleri için bir üs kurdu.

Yerleşim yerleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Karayolu[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Glasgow'a gidiş-dönüş uzun mesafe otobüs hizmetleri, Scottish Citylink adına West Coast Motors tarafından işletilmektedir.
 • Kintyre yarımadasındaki otobüs seferleri yalnızca West Coast Motors tarafından yürütülmektedir .

Havayolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Denizyolu[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Caledonian MacBrayne tarafından aşağıdaki rotalarda işletilmektedir :
  • Clonaig - Lochranza (yaz aylarında)
  • Kennacraig - Islay
  • Tarbert - Lochranza (kışın)
  • Tarbert - Portavadie
  • Tayinloan - Gigha
  • Campbeltown - Ardrossan (yaz aylarında) (2024 sezonu için askıya alındı)[8]
 • Kintyre Express'te çalışıyor
  • Campbeltown - Ballycastle, Antrim bölgesi

Demiryolu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bugün hiçbir demiryolu kullanımda değildir. 1876'dan 1931'e kadar Campbeltown ve Machrihanish Hafif Demiryolu işletildi ve başlangıçta kömür taşımak için inşa edilmişti.

Ayrıca Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Kintyre, Campbeltown and Tarbert walks". Walkhighlands (İngilizce). 28 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2024. 
 2. ^ "A Travel Guide to Kintyre, Scotland". Adventures Around Scotland (İngilizce). Erişim tarihi: 28 Haziran 2024. 
 3. ^ "Mull Of Kintyre". Paul McCartney. 2022. 30 Haziran 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2024. 
 4. ^ Ordnance Survey. Landranger 1:50,000 Map Sheet 68. South Kintyre & Cambeltown (İngilizce). s. 68. 
 5. ^ "The Kintyre Way | Scotland". The Kintyre Way (İngilizce). 23 Haziran 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2024. 
 6. ^ "Visit Campbeltown & Kintyre | Argyll & the Isles". www.wildaboutargyll.co.uk (İngilizce). 5 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2024. 
 7. ^ a b "Welcome to the Mull of Kintyre". www.mullofkintyre.org. 4 Mart 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2024. 
 8. ^ "Campbeltown-Ardrossan ferry route axed for whole summer in CalMac rejig". BBC News (İngilizce). 5 Mart 2024. 13 Haziran 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2024.