Kinji Akagawa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kinji Akagawa
Doğum 1940 (82-83 yaşında)
Tokyo, Japonya
Uyruk Amerikalı
Alanı Heykel, Baskı resim, Kamusal sanat
Sanat eğitimi Cranbrook Sanat Akademisi, Tamarind Enstitüsü; Minneapolis Sanat ve Dizayn Üniversitesi, (güzel sanatlar lisans derecesi); Minnesota Üniversitesi (güzel sanatlar yüksek lisans derecesi) Walker Sanat Merkezi, Smithsonian Enstitüsü
Katıldığı akımlar Kamusal sanat, Çevresel sanat
Etkilendikleri Japon sanatsal gelenekleri, Fransız filozof Maurice Merleau-Ponty

Kinji Akagawa (d. 1940, Tokyo, Japonya) Amerikalı heykeltıraş ve sanat eğiticisi. En iyi bilindiği yanı praktik amaçlara da hizmet eden mimari yapılara imza atmasıdır. Kamusal sanatta öncü olan Akagawa bütün sanat yaşamı boyunca sanat ve toplum arasında ilişkiyi irdeledi.[1] Yapıtları ve kamusal sanat işleri özellikle rafine zarafetleri ve doğal malzemelerin kullanımı (örneğin bazalt, granit, çakmak taşı, sedir) yönünden dikkat çeker.

Akagawa Cranbrook Sanat Akademisi; Tamarind Enstitüsü; Minneapolis Sanat ve Dizayn Üniversitesi; ve Minnesota Üniversitesi'nde (güzel sanatlar yüksek lisans derecesini 1969'da bu kurumdan aldı) eğitim gördü.

Akagawa, 1973 ile 2009 yılları arasında Minneapolis Sanat ve Dizayn Üniversitesi'nde profesör olarak çalıştı. Burada heykeltıraşlık, baskı resim, fotografçılık, video, ve kavramsal sanat eğitimi verdi.

Akagawa ürettiği işler uluslararası ölçekte birçok kamusal ve özel sergide yer aldı. Önemli eserleri arasında Amerikalı mimar Jerry Allan'la beraber ürettikleri Minneapolis'te Lyndale Park'ta yer alan "Peace Garden Bridge" adlı eser, Minneapolis heykel parkında yer alan "Garden Seating, Thinking, Reading" adlı eser ve Houston, Texas'ta yer alan "Bayou Sculpture" adlı eser sayılabilir. 2007 yılı McKnight Seçkin Artist Ödülü'nü kazanan Akagawa, bu ödüle 40 yıllık artistik başarısı ve kamusal sanata katkılarından dolayı layık görülmüştür.

Çocukluk ve gençlik çağlarını Tokyo'da geçiren Akagawa, 22 yaşında ABD'ye geldi. 1967 yılında Minnesota'ya yerleşen Akagawa 1973 yılında Amerikan vatandaşı oldu. Akagawa halen Afton, Minnesota'da yaşamaktadır. İplik sanatçısı Nancy Gipple ile evlidir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Abbe, M. "Artful Legacy." 29 Ocak 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Star Tribune, 22 Ocak 2009.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]