İçeriğe atla

Kinemacolor

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kinemacolor ile elde edilmiş bir görüntü (1911)
With Our King and Queen Through India

Kinemacolor, ilk başarılı renkli film yöntemidir. George Albert Smith tarafından William Norman Lascelles Davidson'un çalışmalarından esinlenilerek 1906 yılında geliştirilmiştir. 1908'de Charles Urban'ın Londra'daki Urban Ticaret Şirketi (Urban Trading Company) tarafından piyasaya sürülen Kinemacolor'un ticari kullanımı 1908-1914 yılları arasında olmuştur. Kinemacolor, kırmızı ve camgöbeği renkli filtrelerin ardından siyah-beyaz bir filmin görüntülenmesiyle çalışır.

Gala[değiştir | kaynağı değiştir]

Kinemacolor ile sergilenen ilk film 8 dakikalık A Visit to the Seaside kısa filmiydi. Bu gösterim Eylül 1908'de gerçekleştirildi. İlk halk gösterimi 26 Şubat 1909'da Londra'daki Palace Theater'de, 21 kısa film gösterimi ile yapıldı. Kinemacolor, ABD'de ilk kez 11 Aralık 1909'da New York'taki Madison Square Garden'de gösterildi. 1910 yılında Checkmated, Kinemacolor yöntemiyle gösterilen ilk drama filmi oldu. 1912'de gösterime giren belgesel film With Our King and Queen Through India (The Durbar at Delhi olarak da bilinir) ile 1914 yılında gösterime giren iki drama filmi, The World, the Flesh and the Devil ve Little Lord Fauntleroy, Kinemacolor ile gösterilen ilk üç uzun metrajlı filmdir.

Başarısı ve düşüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kinemacolor film makineleri Büyük Britanya'da yaklaşık 300 sinemaya kuruldu ve 54 drama filmi çekildi. 4 kısa drama filmi de 1912-1913 yıllarında ABD'de çekildi. 1914 yılında Japonya'da çekilen Yoshitsune Senbon Zakura filminde de Kinemacolor yöntemi kullanıldı. Fakat şirket yeterince başarılı olamadı. Kinemacolor makinelerinin kurulumu masraflıydı. Ayrıca Kinemacolor'un görüntü kalitesizliğine yol açan çözümsüz teknik sorunları vardı. 1913'te geliştirilen Prizma Color teknolojisiyle Kinemacolor'un sonu gelmiş oldu.