Kilon

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kylon (Yunanca: Κύλων), antik Atina'da yaşamış bir soylu ve Antik Olimpiyat oyunları'nın galibidir. Olimpiyat oyunlarınca bir hayli popüler olan Kylon yaklaşık MÖ 630-640'lı yıllarda popülaritesini kötüye kullanarak şehrin yönetimini ele geçirmeye çalışmıştır. Ancak bu girişimi halk tarafından çok kötü karşılanmış, bunun üzerine Kylon destekçileri ile birlikte akropolisde bulunan Athena tapınağına sığınmıştır. Ancak burada Kleisthenes'in babası alkmeonid Megakles tarafından trajik bir biçimde öldürülmüştür.

MÖ 7. yüzyılın ortalarında topraklar az sayıda aristokratın elinde toplandı. Karşılarında kalabalık bir mülksüzler katmanı belirdi. Sınıf çatışmaları başladı. MÖ 632' de, yoksul kitleleri yürüyüşe geçiren Kylon'un düzeni yıkma girişimi güçlükle önlenebildi. Atina aristokratları "tehlike"yi önce sert önlemlere başvurarak önlemeye çalıştılar. MÖ 624'te Drakon'a çok ağır bir ceza yasası hazırlattılar. Drakon aristokratların, varlıklıların mallarını ve canlarını, çoğu kere ölüm cezalarıyla korumaya çalışmıştı.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Alaeddin Şenel, Siyasal Düşünceler Tarihi, Tarihöncesinde ilkçağda, ortaçağda ve yeniçağda toplum ve siyasal düşünüş,1995, S. 116.