Kilistra (Antik Kent)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kilistra
Lystra
Kilistra antik kenti
Diğer adıListra
KonumKonya, Meram
TürAskeri Koloni yerleşimi
Tarihçe
KuruluşMÖ 3. yüzyıl
Devir(ler)Miyosen, Geç Tunç Çağı
Kültür(ler)Helenistik Dönem, Roma Dönemi, Erken Hristiyanlık Dönemi
Bağlı olduğuKaramanoğlu Beyliği,
İlgili kişi(ler)7. Lejyon, İmparator Augustus, Aziz Paulus, Barnabas, Gaius Petronius, Lucius Petronius, Fatih Sultan Mehmed
Sit ayrıntıları
Buluntu(lar)Haç Planlı Şapel, kilise, mezarlar, sığınaklar
DurumRestore
Mimari
Mimari biçimYanardağ püskürtme tüflü tekparça kayalıklardan oluşmaktadır.

Kilistra ya da Lystra, Konya ili Meram ilçesi Hatunsaray (Lystra) Beldesi Gökyurt köyü sınırları içinde kalan antik kent.

Tarihi Kral yolu üzerinde bulunan Kilistra antik kent yerleşim hakkındaki en yakın arkeolojik bilgiler antik kent yerleşimin ilk olarak MÖ.3. yüzyıl içerisinde iskan gördüğünü işaret etmektedir. Antik kaya oyma yerleşimi olarak inşa edilen ören yerinin Helenistik ve Roma dönemlerinde nüfus yoğunluğu yaşadığı, Hristiyanlık döneminde hızla iskan edilip büyüdüğü yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde ortaya çıkmıştır. Kilistra antik kent kaya oyma yerleşimi doğal volkanik kayalardan oluşan tepelerin içerisi oyularak inşa edildiği sanılmaktadır. Kısmen Kapadokya Peri bacaları şekline benzeyen yapılar Adıyaman Perre, Mardin Dara antik şehirlerlede benzerlik taşıdığı gözükmektedir. Kilistra antik kent'te bulunan harabelerin daha çok kilise ve mabet yeri imar anlayışıda inanç yerleşimi açısından özellik taşıdığını göstermektedir. Yerleşim yeri içerisinde bulunan Kiliseler, büyük su sarnıcı, Manastır, Haç pilanlı şapel (Mezar), gözcü kuleleri, sığınaklar ve antik yollar gibi yapıların çoğunun erken Hristiyanlık dönemi izleri taşıdığını ve bu dönemde yoğun imar faaliyetlerinin olduğunu göstermektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]