Kifoz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kifoz

Sırt ve bel ağrılarının önemli sebeplerinden biri olan kifoz, özellikle çocukluk çağında kendini gösteren, skolyoz dışında görülen bir diğer önemli bir omurga eğriliği veya bozukluğudur.

Halk arasında kamburluk olarak bilinen hastalık dorsal ve lomber olmak üzere iki tipi vardır.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. Postüral Kifoz: Ergenlik döneminde çok uzun süre kambur durmaktan dolayı oluşur. Postüral kifoz, kifoz egzersizleri ile düzelme şansına sahiptir. Postüral kifoz ergenlik dönemlerinde sıklıkla karşılaşılan kifoz türüdür. Diğer bilinen isimleriyle kötü postür veya kambur durma olarak da bilinir. Bu kifoz türünde omurganın yapısında büyük boyutlarda anormallikler görülmez. Bu hastalığın sebep olduğu eğrilik genellikle yuvarlak ve pürüzsüzdür.[1]
  2. Scheuermann Kifozu: Çocukluktan ergenliğe kadar olan süreçte büyüme sayesinde oluşan kifoz türüdür.
  3. Konjenital Kifoz: Doğuştan oluşur anne karnındayken sağlıklı bir şekilde gelişemediğinde ortaya çıkan kifoz çeşididir. Kemikler normal akıştaki gibi oluşmadığında veya omurlar doğru kaynamadığında rastlanır. Kişinin yaşının ilerlemesiyle beraber bu durum daha kötü bir hal alır. Bu sebeple çoğu kişi eğriliğin ilerlemesini durdurmak amacıyla cerrahi müdahaleye başvurur. Bu hastalığa sahip olan kişiler çoğunlukla böbrek ve kalp rahatsızlıkları da vardır.[2]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Kifoz (Kamburluk) Nedir? - Annegram.com". www.annegram.com. 20 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2023. 
  2. ^ "Kifoz (Kamburluk) Nedir? - Annegram.com". www.annegram.com. 20 Şubat 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2023.