Kid Auto Races at Venice (film, 1914)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kid Auto Races at Venice
Yönetmen Henry Lehrman
Yapımcı Mack Sennett
Senarist Henry Lehrman
Oyuncular Charles Chaplin,Henry Lehrman, Frank D. Williams, Billy Jacobs, Charlotte Fitzpatrick, Thelma Salter, Gordon Griffith
Stüdyo Keystone Studios
Türü Sessiz film
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 7 Şubat 1914, ABD
Süre 11 dakika
Dil İngilizce (yazılar)

Kid Auto Races at Venice, Charles Chaplin'in başrolde yer aldığı 1914, ABD yapımı sessiz ve kısa bir komedi filmidir. Chaplin' in Keystone Studios' daki ikinci filmi olan bu yapımda Chaplin; melon şapkası, bol pantolonu, dar ceketi ve kocaman ayakkabılarıyla yüzyılın en popüler figürlerinden biri olacak Şarlo (Charlot) (Tramp/Serseri) tiplemesini ilk kez canlandırmıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Chaplin bu filmde ilk defa onu Şarlo (Charlot/Tramp) olarak ünlü yapacak kıyafetlerle karşımıza çıkar. Film, çocuk oto yarışları sırasında kamerayla çekim yapmaya çalışan bir grubun Charlie'nin sürekli olarak kadraja girmesinden dolayı zor durumda kalması ve onu kovalaması üzerine kurulu anlık komik görüntülerden oluştuğundan, filmin belirgin bir konusu yoktur. Charlie kameranın büyüsüne kapılmış bir halde sürekli kadraja girer ve çekimi engeller yahut bozar. Başta onu nazikçe uyaran yönetmen bir süre sonra tüm sabrını kaybedip Charlie'yi tekmelerle kovmaya başlasa da onun kadraja girmesini engelleyemeyecektir.

Film gerçekten de bir çocuk oto yarışı sırasında doğaçlama olarak çekilmiştir. Chaplin, kameraman ve yönetmen dışındaki herkes, o gün o yarışmayı seyretmeye gelmiş izleyicilerdir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Kid Auto Races at Venice
Aktör / Aktris Karakter
Charles Chaplin Serseri (Şarlo / Tramp)
Henry Lehrman Yönetmen
Frank D. Williams Kameraman
Gordon Griffith Çocuk
Billy Jacobs Çocuk
Charlotte Fitzpatrick Kız
Thelma Salter Kız

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]