Kibi no Makibi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kibi Makibi'nin Kikuchi Yōsai tarafından yapılan bir kitap canlandırması.

Kibi no Makibi (吉備真備 695–775) Nara dönemi'nde yaşamış bir Japon bilgini ve asilidir.[1] Kibi Daijin olarak da bilinir. Bitchu Bölgesi'nde (günümüzde Kurashiki, Okayama Bölgesi) Shimotsumichi Asomi ismiyle, yerel elit bir tabakada dünyaya gelmiştir. İsminde yer alan Kibi geldiği bölgenin ya da kasabanın adıdır.

716 yılında eğitim için Çin'e gitmiştir ve dönüşünde go oyunu, nakış sanatı ve biwa'yı (bir çeşit lavta) Japonya'ya ilk getiren ve tanıtan kişi olduğuna inanılır. Abe no Nakamaro ve rahip Genbō ile Çin'e yapmış oldukları bu yolculukları ile ünlenmiştir.

737 yılında terfi ederek junior beşinci seviye olmuştur. 751'de senior dördüncü seviye iken (daha üst sınıf), Tang Hanedanlığı'na büyükelçi yardımcısı olarak tayin olmuş ve ertesi yıl Çin'e gitmiş, 753 yılında Japonya'ya geri dönmüştür.

Kyūshū'da, Dazaifu'nun yönetici asistanı olarak birkaç yıl geçirdikten sonra 764 yılında Nara'ya, Tōdai-ji Tapınağı inşasının proje liderliğine atanmıştır. Bunu junior üçüncü seviyeye terfisi izlemiş ve Fujiwara no Nakamaro önderliğinde yükselen bir isyanı bastırmak için askeri liderlik unvanı almıştır. 765 yılında ikinci seviyeye ulaşmış, konsey üyeliğine ve ardından bakanlığa yükselmiştir. 770 yılında taht için kazanma şansı olmayan bir adayı desteklemiş ve istifasını vermiş, ancak saray yalnızca askeri birimdeki istifasını kabul etmiş, bakanlığı devam etmiştir. Sonunda 771 yılında istifa ederek kendini Konfüçyusçülük prensipleri ve Japonya idaresindeki uygulamalarına adamıştır. 775 yılında ölmüştür.

Zaman zaman Kibi'nin katakanayı keşfeden kişi olduğu söylenir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nussbaum, Louis-Frédéric. (2005). "Kibi no Makibi" in Japan Encyclopedia, p. 512.
  • Papinot, Edmond (1910). Historical and geographical dictionary of Japan. Tokyo: Librarie Sansaisha.
  • (1985). Kodansha Encyclopedia of Japan. Tokyo: Kodansha Ltd.