Keseli yediuyuklayangiller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Keseli yediuyuklayangiller
Cercartetus nanus.jpg
Cercartetus nanus
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Alt şube: Vertebrata
İnfa şube: Gnathostomata
Sınıf: Mammalia
Alt sınıf: Metatheria (Keseliler)
Üst takım: Australidelphia (Avustralya keselileri)
Takım: Diprotodontia (İki ön dişliler)
Familya: Burramyidae (Keseli yediuyuklayangiller)
Broom, 1898
Cinsler

Keseli yediuyuklayangiller (Burramyidae), iki ön dişliler takımına ait bir keseli familyası. Familya 5 türü içermektedir.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Keseli yediuyuklayangiller türleri, bir kemirici familyası olan yediuyuklayangiller (Gliridae) türlerine benzer. Postlarının üst kısmı gri veya kahverengi, alt kısmı ise daha açık renk olur. Vücutlarından daha uzun, ve kökü tüysüz olan kuyruklarını tutunmak için kullanırlar. Ön ve arka ayaklarında beşer adet parmakları vardır. 7 – 13 cm uzunluğa ve 50 g ağırlığa ulaşırlar.

Yayılım[değiştir | kaynağı değiştir]

Keseli yediuyuklayangiller Avustralya'nın doğusunda ve güneyinde, ve ayrıca Yeni Gine'de yaşarlar.

Yaşam şekli[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerde yaşayan Dağ keseli yediuyuklayanı (Burramys parvus) dışında bütün türler ağaçta yaşar. Tutunmak için kullanabildikleri kuyrukları ve ayakları ile ağaçların dalları arasında rahatça hareket ederler. Gece aktif olur, gündüzleri kendi yapyıkları veya bir kuşun terk ettiği yuvanın içinde geçirirler.

En önemli özellikleri bütün Avustralya keselilerinden farklı olarak kış uykusuna yatabilmeleridir (Bütün diğer keseliler arasında sadece birde Chiloé keseli sıçanı'nın kış uyukusuna yatmaktadır). Kış uykusu sırasında beslenebilmeleri için kuyruklarını yağ deposu olarak kullanırlar.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Keseli yediuyuklayangiller her şey yiyicidir (omnivor). Tohum, meyve, yaprak ve başka bitkisel besinler, veya solucan, böcek, böcek larvaları ve küçük omurgalılar ile beslenirler.

Üreme[değiştir | kaynağı değiştir]

Keseli yediuyuklayangillerin iyi gelişmiş bir keseleri olur. Kesenin girişi öne doğrudur ve üzerinde 4 veya 6 meme bulunur. Doğum zamanı yaşam alanı ile bağlantılıdır. Dağlarda yaşayan türler sadece ilkbaharda doğum yaparken, daha sıcak bölgelerde yaşayan diğer türler bütün yıl boyunca doğurabilirler. Kısa bir gebelikten sonra 1 - 8 yavru dünyaya gelir ve annesinin kesesi içerisinde büyümeye devam eder. Yavrular 3 - 4 hafta sonra keseyi terk eder, 2 - 3 aylık olunca anne sütünü bırakır ve 12 - 15 aylık olunca çiftleşecek olgunluğa varırlar. Ömürleri 4 -6 yıl civarındadır.

Sınıflandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Kitaplar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Ronald M. Nowak: Walker's Mammals of the World. Johns Hopkins University Press, 1999 ISBN 0-8018-5789-9