Keryneia Geyiği

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Keryneia Geyiği ya da Kyrenitis adlı büyük geyik, mitolojide Ay ve Avcılık Tanrıçası Artemis'in kutsal hayvanıdır.

Arkadhia' da Keryneia Dağı’nda yaşayan dişi geyik, hiçbir avcının elde edemediği, yorulmak nedir bilmeyen bir hayvandı.[1] bu Altından boynuzları ve bronzdan toynakları ile eşsiz olan geyiğin yaydan çıkmış bir oktan daha hızlı koştuğu söylenirdi.

Herkül'ün 12 görevi arasında üçüncü sırada yer alan Keryneia Geyiği' nin yakalanması, gerçekleştirilen ilk iki göreve göre çok daha zorlu bir vazifeydi. Bu görevleri Herkül'e veren Eurystheus'un, Herkül' ün ilk iki görevinden başarı ile dönmesi neticesinde kızgınlığı artmış ve çeşitli tehlike ve badireleri atlatan Herkül'e, bu sefer çok daha zorlu bir görev olan Keryneia Geyiğini canlı olarak yakalama görevini vermiştir.

Herakles ve Keryneia Geyiği

Geyiği bir sene boyunca Yunanistan ve Trakya'da takip eden Herkül, geyiği yorulup bir su pınarı başında dinlenirken yakalamış, kaçmak için hiçbir gücü kalmayan geyik, çaresiz Herkül'e boyun eğmiştir.

Eurystheus, bu görevde, Herkül'ün geyiği yakalaması sebebiyle, Artemis'in gazabından kurtulamayacağını planlamış, fakat bu plan Herkül'ün ; Artemis ve Apollon ile dönüş yolunda karşılaşıp, durumunu anlatıp, merhamet dilemesi ve geyiği geri getireceğini dair söz vermesi ile suya düşmüştür.

Herkül, Eurystheus'un yanına gelip, geyiği kral için getirdiğini söylemiş, kral geldikten sonra, geyiği tam Eurystheus'e teslim etme sırasında ipini erken salıvermiş, göz açıp kapayıncaya kadar kaçan geyik ise Tanrıça Artemis'e geri dönmüştür. Herkül bunun üzerine kral 'a, Eurystheus'un yeterince hızlı olmadığını ve bunun onun hatası olduğunu anlatarak, hem görevini başarı ile bitirmiş hem de Artemis'e verdiği sözünü yerine getirmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Doğanay, Osman. "Isauria Heykeltraşlık Sanatında Herakles'in Keryneia Geyiğini Yakalaması Sahnesi". Pamukkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, Sayı 6, Nisan 2010. 14 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mayıs 2019.