Keramet, Orhangazi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Keramet
—  Köy  —
Bursa
Bursa
Ülke Türkiye Türkiye
İl Bursa
İlçe Orhangazi
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 2.066
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0224
İl plaka kodu
Posta kodu 16800
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası
Keramet kaplıcası,.JPG

Keramet, Bursa ilinin Orhangazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Keramet köyü ismini uzun yıllar önce yaşayan Keramet Dede isimli bir evliyadan almaktadır. Köklü bir tarihe sahip olduğu gibi çok farklı uygarlıkların yaşamış olduğu bir yerdir. Gerek tarihi, gerekse coğrafi özellikleri bakımından dünyanın en güzel yerlerinden birisidir.

Birçok hastalığa iyi gelen şifalı su kaplıcası (ılıca) vardır. Bu kaplıcanın suyunun kükürtlü olması nedeniyle yörenin en güzel zeytinleri burada yetişmektedir. Kaplıcanın etkisinden dolayı da dünyanın en iyi zeytinlerinin yetiştiği söylenmektedir. Köy meydanında yaklaşık 600-700 yıllık olduğu tahmin edilen tarihi çınar ağaçları vardır. Ayrıca Keramet köyünün bir mahallesi olan Selimiye (eski ismiyle Ayvalca) yaylası mevcuttur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Keramet Köyünün insanları Türk misavirperverliğinin en güzel örneklerini sergilemektedirler. Keramete ziyarete gelen yabancı bir insan herkes tarafından buyur edilir ve de herhangi bir ihtiyacı varsa hemen karşılanır. Keramet köyünde düğünler 3 gün sürmektedir. Ayrica bir gecede köyun gençleri kendi aralarında "demirli" adı verilen eğlence yapmaktadır. Demirli ismi, o gece gençlere dağıtılan tatlının adından gelmektedir.

Kına gecesinde ise kınadan sonra önce kız evi erkek evine gelir. Evin önünde darbuka çalarlar. Temsili olarak erkekler gelin kiyafeti giyer, kızlar boyanıp damat olurlar, çocuklar dedeyle nine olurlar, çalıp söyleyip eğlenirler. Daha sonra ise erkek evi, kız evinin önüne gider. Aynı şekilde eğlenirler.

Köyün düğünleri eskiden mahalle aralarında yapılırdı. Şimdi ise köyün salonunda veya Orhangazi'de yapılmaktadır. Köyde yapılan düğünlere mutlaka jandarma davet edilir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Özellikle Keramet'in yaylası olan Ayvalıca'da (araba ile 30 dk.) yazları oldukça serin, kışları ise oldukça çetin geçmektedir. Keramet köyü, etrafı yuksek dağlarla çevrili olduğu icin fazla yağış almamaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Keramet köyü; Yörük, Boşnak, Selânik Mübâdili, Arnavut olmak üzere birçok halktan oluşmaktadır.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 2066
1997 1839

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle en büyük geçim kaynağı zeytindir. Yazlari ise sebze ekimi yapılmaktadır. Ayrıca sıcak su kaynağı olan Ilıca'sı ile de ünlüdür. Pek çok derde deva olan ılıca, son senelerde turistlerin ilgisini çekmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Okul Müdürü Eşref ŞEKER dir.Keramet İlköğretim Okulu başarısı ile dikkat çekmektedir.Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi mevcuttur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]