Kendinden Ayrışma (psikoloji)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kendinden ayrışma (İngilizce: dissociation) zihinsel savunma mekanizmalarıyla ilgili zihinsel bir süreçtir. Bu mekanizmanın işleyişinin bir sonucu olarak kişi, başına gelen olayı kendisi değil, başka biri yaşıyor olarak algılar. Böyle bir "yabancılaşma" konumu, bir kişiyi aşırı ve dayanılmaz duygulardan korur.

Bu terim ilk olarak Fransız psikolog-doktor P. Jane tarafından öne sürüldü. Bir takım fikirlerin kişiden bağımsız, ayrı ayrı ve serbestçe var olabileceğini gözlemledi. Bununla birlikte, hipnoz yardımıyla bilinç kendine geri aktarılabilir.

Tanım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendinden ayrışma, normalde çoğu insan tarafından kullanılmayan yaygın bir savunma mekanizmasıdır. Bu savunma mekanizmasını kendilerine uygulayan kişiler, "Sanki bana değil de başkasına olmuş gibi" derler. Bazı durumlarda insan o kadar kendinden ayrışır ki kendini dışarıdan görür ve hatta bedeninden ayrıldığını bile hisseder.

Uyarlanabilir Süreç[değiştir | kaynağı değiştir]

Normalde ayrışma, duygusal kısıtlama ve eylemler üzerinde kontrol gerektiren psikolojik bir şoka ve güçlü olumsuz duygulara tepki olarak oluşur. İnsan hayatındaki olaylara dışarıdan baktığında, onları daha dikkatli ve sakin bir şekilde değerlendirme fırsatı bulur.

Savunma Mekanizması[değiştir | kaynağı değiştir]

İzolasyon, insanları sadece zor ve tehlikeli durumlardan değil, aynı zamanda dayanılmaz duygusal olaylardan da korur.

Aşırı duygusal insanlar, en sıradan duygusal olaylar sırasında bile kendilerinden ayrışabilirler. Bu tür insanlar duygusal olarak iletişim kurmakta zorlanırlar ve dışarıdan soğukkanlı veya soğuk bir görüntü oluştururlar.

Olayların "akıllı" bir değerlendirmesini sağlayan "ayrışma", olayın duygusal yönünün doğru bir şekilde anlaşılmasını da engelleyebilir. Özellikle şiddetli bir zihinsel sarsıntı veya kaza geçiren kişiler kendilerinden ayrışmaya meyillidirler.

Zihinsel Sarsıntılarla İlişkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Nancy McWilliam, kendiden ayrışmanın çok eşlilik gibi zihinsel bozukluklardan muzdarip insanların merkezi savunma sistemi olduğuna inanıyor. Genel olarak, tüm ayrışmasal hastalıkların temelinde kendiden ayrışma vardır.

Edebiyat[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]