Kelebek ve Dalgıç Giysisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kelebek ve Dalgıç Giysisi
Le Scaphandre et le Papillon
YazarJean-Dominique Bauby
ÇevirmenBurçin Gerçek
ÜlkeFransa
DilFransızca
TürBiyografi
YayımcıArion Yayınevi
Sayfa119 s.
ISBN978-2-221-08172-3 (özgün)
9789755710600 (Türkçe)

Kelebek ve Dalgıç Giysisi, Fransız yazar, Elle dergisi editörü Jean-Dominique Bauby (okunuşu: jan dominik bobi) tarafından yazılan öz yaşam öyküsü.

Bauby, hayatını locked-in sendromu adı verilen felç hastalığına yakalanması sonrasından geçmişe bakarak anlatır. Hastalık sonucu Bauby, hareket ettiremediği bedeninin içinde hapis kalmıştır - kitabın adındaki dalgıç giysisi simgesi bu durumdan kaynaklanır.

Bauby, hareket ettirebildiği tek organı olan sol göz kapağını kırparak, kitabı yazdırmıştır. Bir dil terapisti, Fransızcadaki harfleri kullanım sıklığına göre sıralayarak (E, L, A, O, I, N, S, D, vs.) okumuş, Bauby, söylemek istediği harf gelince göz kırparak karşılık vermiştir. Bu yolla kitabın yazılması için Bauby'nin yaklaşık 200.000 kez göz kırptığı tahmin edilmektedir. Bir kelimenin ortalama yazılma süresi 2 dakika almıştır. Kitap, bir locked-in hastasının günlük hayattaki deneyimlerini (plajda ailesiyle top oynamak, yıkanmak, ziyaretçi karşılamak) anlattığı gibi hastalık öncesi hatıralarından da bahseder.

Kitap ilk olarak Mart 1997'de yayımlandı. Çok olumlu eleştiriler aldı ve ilk haftada 150.000 sattı. Kitabın basılmasından on gün sonra Bauby, zaattüre nedeniyle öldü.

Kitap, 2007 yılında Julian Schnabel tarafından filme aktarıldı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dalgıç ve Kelebek (film)

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

İngilizce ve Fransızca Vikipedi