Kelebek çalısı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kelebek çalısı

Kelebek çalısı (Buddleja davidii), adını kelebekleri üzerinde çekmesinden alan Çin'dir kökenli bir çiçekli bitkidir.[1] Kelebek Çalısının çiçekleri 20-25 cm uzunluğuna, boyutlarıda 3-4 metreye kadar boylanabilir.[2] Kelebek Çalısı'nın salgıladığı polen ve koku çok sayıda arı cinsini ve değişik kuş türlerini üzerinde çekmesini sağlar. 100'den fazla çeşitli türü olan Kelebek Çalısı'nın yaprakları genellikle uzun, altı gri-yeşil renkte, çiçekleri kokulu saklım şeklinde ve lila rengindedir.

Kelebek çalısının özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bütün yaz ayı boyunca çiçekleri ayak kalabilmektedir. İri ve güzel çiçek elde etmek için Kelebek Çalısı'na 30– 40 cm’den ulaştıktan sonra budama yapılması gerekmektedir.[2]

Bu şekilde yapıldığında 1–1,5 m sürgünler meydana gelir ve daha iri çiçekler oluşur.[2] Budama yapılmaması yüzünden çalılaşma ve çiçeklerinde küçülme gibi verim düşüklükleri meydana gelmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Çalısı, Kelebek. "Kelebek çalısı (Buddleja davidii)". agaclar.net. 18 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 28 Haziran 2020. 
  2. ^ a b c "Buddleja davidii Summer Lilac Lila Kelebek Çalısı, Saksıda". 29 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.