Kaydırma (yayıncılık)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dört yapraklı yonca temsili resim

Kaydırma (İngilizce: skew) yayıncılıkta VHF veya UHF frekanslarında yayın yapan verici istasyon antenlerinin anten kulesine asimetrik yerleştirilmesine verilen addır.

Şayet istasyon tek bir noktaya değil de geniş bir alana yayın yapıyorsa, anten kulesinde, antenler kulenin dört tarafına 900 açı farkıyla yerleştirilir. Böylelikle istasyon dört yöne de yayın yapar. İstasyon çevresinde ölçüm yapıldığında her yönde antenin karşısında maksimum alan şiddeti ölçülür. Ne var ki ara yönlerde, yani antenin baktığı yönden 450 farklı yönde alan şiddeti ana yöne göre 6 dB kadar daha düşük olur. Yöne göre alan şiddeti abağı çizilirse bu abak dört yapraklı yoncayı andırır. Ara yönde bulunan alıcılar verici istasyona yakın bile olsalar, yayını iyi alamazlar. Bu sorunun çözümü için antenler baktıkları yön değiştirilmeksizin, kule üzerinde yana doğru kaydırılırlar. Bu işleme kaydırma (skew) denilir. Kaydırma miktarı yayın frekansına bağlıdır. En iyi sonuç λ dalga boyu olmak üzere λ/4 kaydırmada alınır.

Ancak bu çözüm verici antenleri birden fazla yayın için kullanılması halinde bazı ek sorunlara yol açar. Çünkü tek bir yayın frekansı için hesaplanan kaydırma diğer yayınlar için uygun olmayabilir.[1]

Örnek[değiştir | kaynağı değiştir]

8.kanal televizyon yayınında yayın frekansı 195-202 MHz arasındadır. 200 MHz esas alınacak olursa, kaydırma miktarı:

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ R.Busi: High altitude VHF and UHF Broadcasting stations, EBU technical center, Brussels, 1967 sf. 25