Kayaköy Polyesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tarihi Kayaköy harebelerinden ovanın görünüşü

Kayaköy Polyesi, Muğla ili, Fethiye ilçesi sınırlarında bulunan polye (karstik ova).

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Fethiye merkezin 6 km güneyinde, Ölüdeniz merkezin batısında, Kayaköy Yarımadası'nın merkezinde yer alır. Polyenin doğusunda Elmalı Dağ, kuzeybatısında Belen Dağı, güneyinde Karadağ yer alır.

Fiziki özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kayaköy Polyesi 2 km eninde, 5 km uzunluğunda, denizden 140 m yüksekte ve 5 km² genişliğindedir. Dolomitler üzerinde oluşmuş, sularını havza dışına gönderemeyen karstik bir çukurluktur. Doğudaki Hisarönü-Ovacık (Ölüdeniz merkez) ovalarını da kapsayan Kayaköy Polyesi Havzası 43 km²'ye ulaşır. Havza suları polye batısında yer alan iki düden ile drene edilir[1].

Taşkınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

31.01.2019-01.02.2019 tarihleri arasında Fethiye çevresinde 170 mm yağış düşmüş, çevrede taşkın ve sel olsa da Kayaköy Polyesinde afet şartları oluşmuştur. Düdenlerin tıkanması veya beton kuyulara çevrilmesi, havzada yapılaşma, taşkın koruma yapılarının bakımsızlığı afetin nedenleri olarak belirlenmiştir. Kapalı havza olan polyeden suların çekilmesi uzun sürmüş, hayat nisan ayında eski haline gelebilmiştir[1]. Bazı evler ve tarlalar sular altında kalmış, Gemiler Koyu yolu kapanmıştır[2].

Polyedeki tarihi yerleşmelerin yamaçlarda kurulmuş olması günümüzde de değerlendirilmelidir. Yeni taşkınlara karşın yerleşme yamaclara kaydırılmalı, ovada yerleşim engellenmelidir[1].

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c BAYRAKDAR, Cihan; DÖKER, Mehmet Fatih; KESERCİ, Ferhat. "Polyelerde Hatalı Arazi Kullanımların Sebep Olduğu Afetlere Bir Örnek: 31 Ocak 2019 Kayaköy Polyesi Taşkını". dergipark.org.tr. Erişim tarihi: 7 Mart 2021. 
  2. ^ "Fethiye'de sel baskını". gercekfethiye.com. 2 Şubat 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mart 2021.