Katsuaki Watanabe

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Katsuaki Watanabe
KatsuokaWatanabe.jpg
Doğum 1942 (78-79 yaşında)
Mie, Japonya
Meslek İş adamı

Katsuaki Watanabe (d. 1942 Mie, Japonya) Toyota Motor'un Başkanı ve CEO'su.

Katsuaki Watanabe, Tokyo'daki Keio Üniversitesi'de ekonomi eğitimini tamamladığı 1964 yılında Toyota'ya girmiştir. Esasen işletme planlaması ve yönetimsel işler başta olmak üzere Toyata'nın geniş etkinlik alanlarında tecrübe edindi. Watanabe 1988 yılında sekreterya bölümü genel müdürü, hemen ardından 1989 yılında ise işletme planlaması bölümüne yine genel müdür olarak atandı.

İşletme planlaması bölümü genel müdürü olarak çalışmaları sırasında, Toyota'nın tüm dünyadaki uzun soluklu operasyonlarının planlanması ve birbirine entegre edilmesi çalışmalarına katıldı. 1992 yılında yönetim kuruluna girmesinin ardından, yolcu taşıma araçları üreten Motomachi fabrikası da dahil üretim kontrol biriminin denetimi ile ilgili olarak çalışmaya devam etti. 1999 yılında kıdemli yönetim direktörü olarak atandıktan sonra 2001 yılında idari başkan yardımcılığı görevini üstlendi. Haziran 2005'te, Fujio Cho'nun ardından TMC (Toyota Motor Company) başkanı ve CEO'su oldu.

Katsuaki Watanabe evli ve üç kız çocuğu babasıdır ve şimdi Tokyo'da yaşamaktadır. Amatör müzisyen olarak bir erkek korosunda şarkı söylemekte ve aynı zamanda golf ve tenis oynamaktan hoşlanmaktadır.

2005 ve 2007 yıllarında Time Dergisi tarafından Dünya üzerinde yaşayan en etkili 100 kişiden birisi olarak seçilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]