İçeriğe atla

Katie Bouman

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Katie Bouman
DoğumKatherine Louise Bouman
9 Mayıs 1989 (35 yaşında)
Mezun olduğu okul(lar)Massachusetts Teknoloji Enstitüsü
Michigan Üniversitesi
Kariyeri
DalıBilgisayarlı görme, Makine öğrenimi
Doktora
danışmanı
William T. Freeman

Katherine Louise Bouman (d. 9 Mayıs 1989), Amerikalı bilgisayar bilimci.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimi bölümünde bilgisayarlı görme üzerine çalışan bir araştırmacıdır. Yeni bir sistem aracılığıyla M87 galaksisinin ortasında, dünyadan 53 milyon ışık yılı uzaktaki kara deliğin fotoğrafını çekmek için çalışan Event Horizon Telescope (Olay Ufku Teleskobu) adlı ekipte yer aldı. Yazdığı algoritma sayesinde 2019'da ilk kara delik fotoğrafının çekilmesinde önemli rol oynadı.[1]

Event Horizon Teleskop dizisi tarafından 10 Nisan 2019'da elde edilen ilk kara delik fotoğrafı

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD'de Indiana West Lafayette'de büyüdü.[2] Michigan Üniversitesi'nde elektrik mühendisliği öğrenimini 2011 yılında tamamladı. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT)'nde elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri alanında yüksek lisans (2013) ve doktora (2017) derecesini aldı.

İlk kara delik fotoğrafının çekilmesini mümkün kılan algoritmayı yüksek lisans eğitimi sırasında hazırlamaya başladı. Bir kara deliğin görüntülerini yakalamak için tasarlanmış olan uluslararası Event Horizon Telescope (EHT) ekibine girdi. Bouman'ın yazdığı algoritma sayesinde dünyanın farklı bölgelerindeki sekiz teleskoptan elde edilen veriler bir araya getirildi ve kara deliğin görseli elde edilebildi. EHT araştırmacıları, başarıya ulaştıklarını 10 Nisan 2019'da yaptıkları basın açıklaması ile duyurdular.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Lou, Michelle; Saad Ahmet. "The Image of a black hole you saw everywhere? Thank this grad student for making it possible". CNN.com, 10 Nisan 2019. 27 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2019. 
  2. ^ Gültekin, Duygu Ayber. "Kara deliği görüntüleyen algoritmayı geliştiren Katie Bouman kimdir?". Evrensel.net, 11 Nisan 2019. 14 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Nisan 2019.