Katanga Devleti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Katanga
État du Katanga
Katanga Devleti
11 Temmuz 1960
-15 Ocak 1963
Katanga bayrağı
Bayrak
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Günümüzde Katanga bölgesi, 1960-1963 arası Katanga devleti
Günümüzde Katanga bölgesi, 1960-1963 arası Katanga devleti
BaşkentLubumbashi (1966'ya kadar Élisabethville)
Yaygın dil(ler)Fransızca
HükûmetCumhuriyet
• Devlet Başkanı
Moïse Tshombé
Tarihçe 
• Kuruluşu
11 Temmuz 1960
• Bağımsızlık
11 Temmuz 1960
• Yıkılış
15 Ocak 1963
• Dağılışı
15 Ocak 1963
Para birimiKatanga Frankı
Öncüller
Ardıllar
Belçika Kongosu
Kongo Demokratik Cumhuriyeti

Katanga, Afrika kıtasında 1960 ile 1963 yılları arasında bağımsız olan ancak hiçbir ülke tarafından bağımsızlığı kabul edilmeyen devlet.

Katanga, Belçika Kongosu sömürge sistemine bağlı bir bölge iken, Kongo'nun 30 Haziran 1960 tarihinde bağımsızlığına kavuşması neticesinde özgürlüğüne kavuşmuş ancak zengin yer altı kaynaklarına sahip olan bölge üzerinde sömürgeci ülkeler ekonomik açıdan birçok hakka sahip olmuştur. Söz konusu haklar bağımsızlığı müteakip Kongolular arasında huzursuzluğa neden olmuş ve sıkıntı oluşturmuştu. Bu sıkıntıların Katanga bölgesinde daha hızlı bir şekilde bastırılması, Belçika'nın menfaatleri doğrultusunda bölgedeki ayrılıkçı hareketlere destek vermesine neden olmuş, 11 Temmuz 1960 yılında Moïse Tshombé 'yin ülkeyi Bağımsız Katanga Devleti adı ile Kongo'dan ayrıldığını ilan etmesine müdahalede bulunulmamıştır.

Moïse Tschombé

Katanga devlet olarak çok kısa bir sürede bayrağa, milli marşa ve posta pullarına sahip olmuştur.

Her ne kadar devlet hiçbir ülke tarafından resmen tanınmasa da, ülke haberleşme ve ticari bağlantılarını o dönem için Portekiz sömürgesi olan Angola üzerinden sağlayabiliyordu.

1963 yılında Birleşmiş Milletler'in askeri desteğini de alan Kongo birlikleri, Katanga üzerine iki ayrı sefer düzenlemiş, ikinci seferlerinde Grand Slam adı verilen operasyon ile ülkenin varlığına son vererek bölgeyi yeniden Kongo hakimiyeti altına almışlardır.

15 Ocak 1963 gerçekleşen bu olaydan sonra ülkeyi terkeden Moïse Tshombé, İspanya'ya kaçmadan önce ayrılıkçı hareketin resmen bittiğini açıklamıştır. Devlete bağlı askeri birlikler ise Angola'ya gönderilerek, bölge ayrılıkçı harekete ait tüm birimlerden temizlenmiştir.

Günümüzde bölge Kongo Demokratik Cumhuriyeti içerisinde yer almakta olup, 1993 tarihinden bu yana ülke içerisinde özerk bir bölge oluşturmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]