Karl von Terzaghi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karl von Terzaghi
Doğum2 Ekim 1883(1883-10-02)
Prag
Ölüm25 Ekim 1963 (80 yaşında)
ABD
Kariyeri
Dalıjeoloji mühendisliği
Çalıştığı kurumlarİstanbul Teknik Üniversitesi
Robert College
Massachusetts Institute of Technology

Karl von Terzaghi (2 Ekim 1883, Prag, Avusturya[1] - 25 Ekim 1963, ABD) zemin mekaniğinin babası olarak kabul edilen Avusturyalı jeoloji mühendisidir.

Prag'da doğdu. Graz Teknik Üniversitesi'nden mezun oldu. I. Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti ile müttefiki Avusturya-Macaristan İmparatorluğu arasındaki anlaşmaların bir neticesi olarak Yüksek Mühendis Mektebi'nde (günümüzde: İTÜ) hoca oldu. Burada başladığı çalışmalarında ilk defa zemin mekaniği laboratuvarı kurdu ve bu alanın kurucusu olarak kabul edilmesine imkân veren çalışmalarını ilk defa Yüksek Mühendis Mektebi çatısı altından gerçekleştirdi.

Daha sonra Robert Kolej'de öğretim üyeliğine başlayan Terzaghi burada bir laboratuvar kurup araştırmalarını sürdürmüş, özellikle toprak ve su etkileşmelerini inceleyerek kilin daha kuvvetli hale getirilmesi problemini çözmüştür. 1924 yılında çalışmalarını, modern zemin mekaniğinin babası sayılmasını sağlayan Erdbaumechanik adlı kitapta toplamıştır. Bu kitabın yarattığı devrim sonucunda, ABD'deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'nden iş teklifi almış ve Robert Kolej'den ayrılarak ABD'ye gitmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ B. M. Das, Principles of Geotechnical Engineering, Cengage Learning, 2010, p 7 ISBN 978-0-495-41132-1 (EN)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]