Karl Joel

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Karl Joël (27 Mart 1864 Hirschberg/Silezya; 23 Temmuz 1934 Walenstadt/İsviçre) Alman filozoftur.

Yaşamı ve Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Karl Joël, 27 Mart 1864'te Hirschberg'de (Silezya) haham bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Amcaları David ve Manuel Joël, Yahudi dini ve felsefesi alanında tanınmış araştırmacılardı. Karl Joël, Hirschberg'deki Gymnasium'a devam etti ve burada hümanist bir eğitim aldı. 18 yaşında, o sırada Wilhelm Dilthey'in ders verdiği Breslau'da felsefe eğitimine başladı. İki sömestr sonra Joël Leipzig'e taşındı. Burada 1886 yılında "Zur Erkenntnis der geistigen Entwicklung und der schriftstellerischen Motive Platos" adlı teziyle doktorasını aldı.

Mezun olduktan sonra Strasbourg Üniversitesi'ne gitti ve antik felsefe okumaya devam etti. 1893 yılında Basel Üniversitesi'nde yüksek lisansını tamamladı. Almanya'da bir kadro için beş kez başvuruda bulundu ve hepsinde başarısız oldu. İlk büyük çalışması olan "Der echte und der xenophontische Sokrates" (Hakiki Sokrates ve Ksenofones'in Sokrates'i) Basel'li klasik filolog Georg Ferdinand Dümmler tarafından beğenildi ve bu da Joël'in 1897'de Basel Üniversitesi'ne atanmasını sağladı. Joël 1897'de burada doçent, 1902'de ise profesör ünvanını aldı. 1913 yılında Basel Üniversitesi Rektörlüğüne seçildi. Basel'de geçirdiği süre boyunca sadece antik felsefeyle değil, diğer konularla da ilgilendi ve felsefi yaklaşımı yaşam felsefesine doğru açık bir eğilim gösterdi. 1912'de, yaşam felsefesi yaklaşımının en belirgin olduğu ana eseri Seele und Welt'i (Ruh ve Dünya) yazdı.

Seele und Welt'in yayınlanmasından sonra felsefesi başka eğilimler gösterdi. 1917 tarihli "Tarih'te Akıl" adlı eseri Birinci Dünya Savaşı'ndan etkilenmiştir. Daha sonraki çalışmaları "Geschichte der antiken Philosophie" ve "Wandlungen der Weltanschauung" tarih felsefesine yöneliktir ve o dönemde büyük ilgi görmüştür.

Nasyonal Sosyalizmin yükselişi bir Yahudi olarak onu derinden etkiledi. Joël 1934 yılında beyin felci geçirerek öldü ve Basel'deki Yahudi mezarlığına gömüldü. Kütüphanesinin büyük bir kısmını Kudüs'teki Ulusal ve Üniversite Kütüphanesi'ne bırakmıştır.