Karekod

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Data Matrix kod için bir örnek; çözülmüş metinde: "Wikipedia, the free encyclopedia" yazıyor, (Türkçe: Vikipedi, özgür ansiklopedi)

Karekod, Data Matrix adlı kare veya dikdörtgen biçimlerde basılabilen 2 boyutlu barkodun Türkiye'de kullanılan karşılığıdır. Karekod kelimesi ilk defa Beşeri Tıbbi Ürünler Barkod Uygulama Kılavuzunda yer almıştır.[1] Data Matrix'in Türkçe karşılığı olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de ilk defa ilaçlar uygulanmasına karar verilmiştir. Karekod, 2 boyutlu ve GS1 uyumlu bir Datamatrix barkodudur. Türkiye'deki uygulamayı, birçok ülkenin ilaçlarda Datamatrix uygulamasının izleyeceği beklenmektedir. Türkiye'de Karekod içinde şu bilgiler bulunur:

GTIN: 14 rakamlı Barkod Numarası. EAN barkodunun başına "0" konularak elde edilir. Sıra Numarası: Her birim ilaç için benzersiz şekilde üreticiler tarafından tespit edilir. Serialize bir numaradır. Son Kullanma Tarihi: Yıl, ay, gün formatında 6 rakamla anlatılan son kullanma tarihi. Parti Numarası: İlacın üretimindeki parti,lot,batch veya eski ifade ile seriyi ifade eden bir rakam.

Bu bilgilerle her ürün izlenebilir hale gelmektedir. Türkiye'de karekod uygulaması 1 Ekim 2009 tarhinden itibaren mecburi hale getirilmiştir, bu tarihten sonraki tüm üretimler karekodlu olarak yapılacaktır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "İlaç takip sistemi ile ilgili terim ve kavramlar". T.C. Sağlık Bakanlığı İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü. 12 Kasım 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20111112185940/http://www.iegm.gov.tr:80/Default.aspx?sayfa=its_kavramlar&lang=tr-TR. Erişim tarihi: 11.02.2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]