İçeriğe atla

Karayolu 12 (İran)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karayolu 12
logo
logo
Tip Karayolu
Başlangıç Bazergan
Bitiş Bilesuvar
Uzunluk 325 km
Geçtiği Yerler Bazergan (Batı Azerbaycan) ↔ Poldeşt (Doğu Azerbaycan) ↔ Culfa (Doğu Azerbaycan) ↔ Siyahrud (Doğu Azerbaycan) ↔ Humarlı (Doğu Azerbaycan) ↔ Aslandüz (Erdebil) ↔ Persabad (Erdebil) ↔ Bilesuvar (Erdebil)

Karayolu 12 (Farsça: جاده ۱۲), İran'ın kuzeyinde yer alan ve Nahçıvan, Azerbaycan ve Ermenistan sınırları boyunca batı-doğu yönünde uzanan bir kara yoludur.

Karayolu, Türkiye sınırındaki Bazergan şehrinden başlar, Aras Nehri'ni takip ederek Azerbaycan sınırındaki Bilesuvar şehrinde sonlanır. Uzunluğu 512 km. kadardır.

Karayolu 12, Batı ve Doğu Azerbaycan ile Erdebil eyaletleri topraklarından geçer.

Güzergahı[değiştir | kaynağı değiştir]

Karayolu 12'nin güzergâhı şu şekildedir: Batı Azerbaycan Eyaleti'nde Türkiye sınırı yakınındaki Bazergan şehrinin kuzeybatı semtlerindeki Karayolu 32 kavşağından başlar. Kuzeye doğru Türkiye sınırına paralel bir şekilde Nahçıvan sınırına doğru ilerler. Türkiye'nin Aralık şehri yakınlarında Nahçıvan-Türkiye-İran sınırlarının kesiştiği noktada, bu defa Aras Nehri'nin oluşturduğu sınırı takip eder ve yönü güneye döner. Nahçıvan sınırı boyunca devam eden yol Poldeşt'i geçtikten sonra Culfa'da Karayolu 21 ile kesişir. Culfa'yı geçtikten sonra Azerbaycan sınırı ve Aras Nehri'ni takip ederek doğuya ilerleyen kara yolu Azerbaycan-Ermenistan-İran sınırının kesişme noktasını geçer, Ermenistan sınırı boyunca ilerler ve tekrar Azeri sınırını takip etmeye başlar. Nihayetinde Bilesuvar yakınında Karayolu 33 ile birleşir ve burada sonlanır.

Karayolu 11, Bazergan ile Bilesuvar arasında aşağıdaki şehirlerin güzergahından geçer ve şehirlerin yanında belirtilen karayollarıyla bağlantı yapar. (Bilgi kutusuna baknz.)