Karambit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Karambitin tarihi Endonezya’nın Doğu Sumatra bölgesinde yaşayan insanlar ile başlamaktadır . Kaplan pençesinden esinlenerek yaratılmış bir tarım aletiydi . Birçok ülke o zamanlar silah olarak kullanmaya başladı . Kıvrılmış yapısı sayesinde daha fazla ve hızlı kesim yapabiliyordu . Endonezya’nın ticaret ağında bulunan ülkelerde karambiti kullanmaya başlamışlardır  ( Kamboçya , Laos , Malezya , Tayland , Filipinler )

Karambit Endonezyalı savaşcılar için son çare olarak kullanılan bir silah tı . Artık yakın dövüşe gelince en son karambiti kullanıyorlardı . Yakın dövüş ile uğraşan dövüşçüler bugun bile bu karambitleri bir kadınsı silah olarak görüyorlar. Ama bugün onların ana silahlarından biri oldu . Ozamanlardan günümüze kadar ulaşan bir silahtır .

Günümüzde bir çok form ile üretilmiştir . Bir çok üst düzey markanın karambit modeli üretimleri var . Bir çok çeşidi vardır aşağıdaki liste size çeşitleri hakkında bilgi verecektir .

Geleneksel türleri şunlardır:

  • Kuku Bima : Bima gelen ‘ın pençe West Java
  • Kuku Hanuman : Hanuman gelen ‘ın pençe West Java
  • Kuku Machan : kaplan endemik ‘ın pençe, Sumatra , Orta Java ve Madura
  • Kerambit Sumbawa : büyük, daha dayanıklı kerambit savaş için özel olarak yapılmış.  SumbaAdaları
  • Kerambit Lombok : büyük, daha dayanıklı kerambit savaş için özel olarak yapılmış.  Lombok
  • Lawi ayam : tavuk tarafından oluşturulan ‘ın pençe, Minang topluluk

Modern formlarını ise Spyderco , Strider , Smith&Wesson ,Emerson, Böker , Coldsteel , Quartermaster , 5.11 , Derespina ve Fox Knives gibi dünyanın en büyük üreticileri tarafından üretilmektedir .

Kerambit knife and sheath.JPG

Karambit (veya kerambit), Endonezya, Malezya ve Filipinler gibi ülkelerin kültürlerinde rastlanan bir bıçak türüdür. Bu kültürlerin hepsinde hem silah hem de tarım aleti olarak kullanılmıştır. Kaplan pençesi şeklindedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]