Karaman, Salıpazarı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karaman
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Salıpazarı
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 379
Zaman dilimi [[UTCUTC+03.00]] (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55530

Karaman, Samsun ilinin Salıpazarı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin geçmişi rivayete göre Karamanoğullarına dayanır. Önce Karamanoğulları Beyliği'nden Bursa Karacabey'e yerleşmişler, daha sonra bu civara göç etmişlerdir. Mahallenin adı insanları Karamanoğullarından olduğu için Karaman olmuş, Soyadı Kanunu çıkınca Köyü kuran sülaleye de Karaca soyadı verilmiştir.

Bununla birlikte 1642'deki Osmanlı tahrir defterlerinde mahallenin ismi Terme kazasının Akçay (bugünkü Salıpazarı) nahiyesine bağlı "Karaman" olarak yine bugünkü ismiyle geçmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 54 km, Salıpazarı ilçesine 5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köy yeşillikler içerisinde olup her mevsimin özellikleri ve güzellikleri yaşanmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 379
1997 497

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Özellikle fındık üreticiliği yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Ayrıca taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır.kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol 3'te 1'lik oranda asfalttı lakin yol üzerinde bulunan taş ocağı ve mıcır işletmelerinden taşımacılık yapan kamyonların yüksek tonajlı yük çekmesi sonucu o da bozuldu. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. Cep telefonları da çekmektedir. Köy Salıpazarı ilçesine 5 km olup çevreye hakim konumdadır. Çarşamba, Terme ilçeleri ve ovaları, deniz, Samsun limanındaki gemiler gözükmektedir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]