Karaköse, Banaz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karaköse
—  Köy  —
Uşak
Uşak
Ülke Türkiye Türkiye
İl Uşak
İlçe Banaz
Coğrafi bölge Ege Bölgesi
Rakım 1.300 m (4.265 ft)
Nüfus (2016)[1]
 - Toplam 240
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0276
İl plaka kodu
Posta kodu 64500
İnternet sitesi: YerelNet

Karaköse, Uşak ilinin Banaz ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün kuruluş tarihi hakkında bilgi bulunmamaktadır. Yerleşimden 1834, 1836, 1838 ve 1839 yılı Tevzi Defterlerinde, Banaz nahiyesine bağlı orta büyüklükte bir köy olarak bahsedilmektedir[1].

Rivayete göre köyün önceki yerleşim yerinin yol üzeri olmasından dolayı eşkıyalarca baskınlar ve yağma yapılması sonucu köy ahalisinden ilk olarak “Karaköse” lakabında ki bir kişinin şimdi köyün bulunduğu ormanlık ve biraz daha gözden uzak olan yere yerleşmiş ve kişinin lakabına istinaden köye bu ad verilmiştir. Köyün önceki yerleşim yerinin, günümüzdeki köyün 3 km doğusundaki, ören denilen yerde olduğu bilinmektedir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Uşak iline 61 km, Banaz ilçesine 30 km uzaklıktadır. Karaköse'nin doğusu Afyon'un Sinan Paşa ilçesine bağlı Elvan Paşa ve Çalışlar köyü, batısında Paşacık köyü, kuzeyinde Çiftlik köyü, güneyinde Balcıdamı köyü vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde karasal iklim hüküm sürmektedir. Kışın kar yağışı yoğun olarak görülmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 374
2000 550
1990 874

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Köyden yurt dışında çalışmaya giden işçi sayısı yüksek olup, bu durum köy ekonomisine de olumlu katkı sağlamaktadır. Tarımsal faaliyet olarak en fazla buğday, arpa, nohut, mısır ve yulaf üretilmektedir. Köyde hayvancılık gelişmiş olup, küçükbaş ve büyükbaş hayvancılık yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamasının yanı sıra taşımalı eğitimden faydalanılmaktadır. Köyde sağlık evi bulunmakta ancak faal değildir. Köyün içme suyu ve kanalizasyon şebekesi mevcuttur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]