Karaevli, Süleymanpaşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Karaevli, Tekirdağ sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Karaevli
—  Köy  —
Tekirdağ
Tekirdağ
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Tekirdağ
İlçe Merkez
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 261
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 282
İl plaka kodu 59
Posta kodu 59000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Karaevli, Tekirdağ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaevli; Oğuz Türklerinin Bozoklara'a bağlı bir boyunun ismidir. Bu boyların Moğol istilası ile başlayan, Anadolu'da beylikler döneminde devam eden ve Osmanlı İmparatorluğu'nun göç ve yerleştirme politikalarıyla Trakya'ya yerleştirilmeleriyle son bulan uzun bir göç serüveni vardır. Son olarak mübadele ile Türkiyeye Bulgaristan, Yunanistan, Yugoslavya gibi ülkelerden geri gelen Türkler'in İstanbul, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Bursa, Adana gibi birçok şehirde oluşturdukları köy, kasaba benzeri yerleşim yerlerine bu geçmişlerinden gelen boy isimlerinin verildiğini görebiliriz..

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Tekirdağ merkezine 18 km uzaklıktadır.tavsan tepe,tahtaköprü simen dere köyün en büyük deresidir. Taşköprü eski istanbul yoludur, ve MİMAR SİNAN tarafından yapılmıstır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 261
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarıma bağlıdır yalnız modern tarım yapılmaktadır.Sertifikalı tohum üretim ve eleme tesisleri Karaevli ve birçok çevre köye verimli şekilde hizmet vermektedir.Bağcılık ve meyvacılık son yıllarda geçim kaynağı olarak yerini almıştır.

Muhtarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2004 2009 2014 yıllarında köy muhtarı olarak yine köy muhtarı Basri MERT seçilmiştir.

2004 -Basri MERT 2009-Basri MERT 2014-Basri MERT
1999 -Emrullah SEV
1994 -Refik ÖZTÜRK
1989 -Hasan ERDOĞAN
1984 - RIZA SEV

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır .Diğer yan köylere oranla Karaevlide modernleşme konusunda birçok gelişme olmuştur.2004 yılından bu yana köyümüze kazandırılan hizmetler;içme suları sondaj yapılmıştır.2004 yılından bu yana muhtarlık tarafından 22 adet çöp konteyner alınarak çöplerimiz yenice belediyesi tarafından ücret karşılığı alınmıştır.2014 yılında Karaevli mahallesi olduktan sonra Tekirdağ Belediyesi tarafından alınmaktadır. 7200 m dere yatakları 2005 yılında açılmıştır.Dere yataklarına 2 adet köprü yapılmıştır.Etrafta Emsali olmayan 2 adet yükleme ve boşaltma rampası yapılmıştır.Köy muhtarlığı tarafından süt toplama binamız yapıldı hizmete açıldı yine aynı yıllarda yarma değirmeni fabrikası kuruldu.Köy muhtarlığı tarafından 10.000 m 2 parke taş döşendi.Kahve iç dış dizayn edildi.kahve ve cami klima ve rüzgar pervaneleriyle donatıldı.Yıllarca hasretini çektiğimiz gölet projelerimiz proje aşamasında orman ve su işleri bakanımız Veysel Eroğlu göletimiz'in sözünü vermiştir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

http://tr.wikipedia.org/wiki/Karaevli_boyu