Karacahisar, Bozkır

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karacahisar
—  Köy  —
Konya
Konya
Ülke Türkiye Türkiye
İl Konya
İlçe Bozkır
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 175
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0332 439XXXX
İl plaka kodu
Posta kodu 42644
İnternet sitesi:

Karacahisar, Konya ilinin Bozkır ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Yaşam tarzı, konuşma dili, örf ve adetleri Anadolu'ya göç eden Türkmen boylarına benzemektedir. Karacahisar ismi köyün güneyinde bulunan hisar kalıntılarından gelmektedir.Köy tarihini çok eskilere dayandığı söylenmektedir.Bu yargıyı destekleyen durum ise köyde birçok kalıntıların çıkıyor olması.

Karacahisar Köyü’nün adı eskiden beri aynı idi. Adı değişikliğe hiç uğramamıştır. Bu köyümüz önceden Medreseleri ile tanınan, birçok Âlimin yetiştiği bir köy olarak bilinmektedir. Oğuz Türkleriyle beraber Anadolu’ya; Karluklar, Kalaçlar, Çiğiller, Uygurlar, Kınıklılar, Kıpçaklar, Ağaçeriler, Kırgızlar, Kazaklar, Özbekler, Başkurtlar, Yağmalılar, Tahsinler ve daha sonraki devirlerde Türk İlleri’nden türlü Türk Boyları ve Türkmenler de gelmişlerdir. Özbekler’den bir boy da Bozkır Karacahisar Köyü’nden olanlardır. Karacahisar Güzellemesi: “Çarşamba başına gelip yurt kurmuşlar. Medresesiyle namlı Karacahisar.” [URL=http://img88.imageshack.us/i/resim727.jpg/][IMG]http://img88.imageshack.us/img88/3595/resim727.jpg[/IMG][/URL] Köyün bugünde kullanılan camiisi çeşitli tarihlerde tadilat görmüş ve minare eklenmiş yaklaşık dörtyüzelli senelik olduğu söyleniyor

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy Bozkırın en yüksekteki yerleşim birimidir. Doğusundan devam edildiği takdirde torosların eşiğine gidilmekte.devamında antalyaya ulaşılır,batısında Sorkun kasabası , Dere Kasabası ile Çağlayan Kasabası Güneyinde ise sarıot yaylaşı bulunmaktadır. Bozkır ilçesinin en uç köyüdür ve Antalya ili ile sınır komşusudur. Karacahisar köyü çok dağlık bi bölgedir.Tarım alanları kısıtlıdr.Çarşamba çayının doğduğu yerdir.ve köye hayat verir.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Konya iline 140 km, Bozkır ilçesine 22 km uzaklıktadır. Bozkır ilçesinden köye tek yol olup Sorkun kasabasından 2 ayrı yolla ulaşılmaktadır.Köye cuma günleri dışında toplu ulaşım aracı bulmak oldukça zordur.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacahisar Köyü konum olarak Akdeniz bölgesinde yer almaktadır. Toros Dağları geçit vermediği için tipik İç Anadolu iklimi yaşanmaktadır, yazları sıcak ve kurak, kışları ise soğuk ve karlı geçmektedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 175
2000 150

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacahisar köyü coğrafi yapısı gereği hem sanayi hem de tarımsal yönden oldukça fakirdir.Köylüler geçimini temin etmek için arayışlara girmiştir.Köyde okuma çağı bitmiş olan tüm gençler gurbete gitmektedirler.Özellikle İstanbul ve Alanya bölgesine yerleşmiştir.Köyde sürekli yaşanlar ise kısıtlı olan tarım alanlarını ekmektedir.Yaz aylarında köy erkekleri Bursaya şeftali,ıspartaya elma toplamaya gitmektedir.Köyde yaşayanlar ise başta patates, elma, üzüm, buğday vb.kiraz çok çeşitli tarım ürünleri ve küçük ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapmaktadır. Burada göçün ana nedeni,coğrafi yapının daha fazlasına izin vermemesidir.Yaz aylarında çarşamba çayının doğduğu bölgeye (Aygır dibi) çok fazla yerli turist gelmektedir.Fakat köylü burdan ticari bir gelir elde edememektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.Fakat taşımalı sisteme geçildiğinden bu yana kullanılmamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Baz istasyonu bulunmayan köyde Çağlayan mevkiinde bulunan baz istasyonlarından Turkcell ve Vodafone aboneleri faydalanabilmektedir.