Karacahasan, Elmadağ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 39°51′K 33°13′D / 39.85°K 33.217°D / 39.85; 33.217

Karacahasan
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Elmadağ
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 482
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
Posta kodu 06780

Karacahasan, Ankara ilinin Elmadağ ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacahasan mahallesi 93 Rus Harbi'ndeki yöreye gelen göçmenler tarafından kurulmuştur. Karacahasan mahallesinin asıl kurucuları DULKADİR BEYLİĞİNDEN bölünüp oluşturulan,BOZ ULUS Türkmenlerindendir.Osmanlı Dulkadirlileri dağıtınca,bunlar içindeki Avşar,Bayat ve Beğdili boylarından bir kısmı ,bugünkü GÖLCÜK SARITAŞ (Sarıkışla) mevkiisinde ve HACI MURAT yaylasında Tımara verilmiştir.Tımarda 60 atlı beslediği söylenir.(Yusuf KARABAYIR tarafından.)Osmanlının Tımarları dağıtıp KÖY KANUNU çıkardığı 1850'li yıllarda Tımardaki Avşarlar AĞCALI mahalleninü,Bayatlar KUŞÇUALİ mahalleninü ve Beğdili Boyundan olanlarda farklı oymaklardan birer aile alınarak KARACAHASAN (KARAHASAN)mahalleninü kurdular.Terkanlı,Okçu,Kılınçlı,Bayazıtoğulları,Pehlivanlı,...... gibi.Sekiz farklı beğdili oymaklarından birer evden oluştu.Mahallede Pehlivan oymağındakiler Kan davası yüzünden Hatay Kömürçukuru mahallesine sürgün edilmişlerdir,Hala tandır ekmeği ve çinti gelenegini kullanmaktadırlar.Bu kurulan köye dini vecibeleri öğrenmesi ve yapması için Şam'dan BİLAL GOCA Osmanlı tarafından getililmiştir.Şahsi düşünceme göre Şıh Ali Baba oğlu Bilal Goca Bayat Türkmenlerinden vede KARAHASAN OCAĞINDAN dı.Osmanlı getirdiğine göre mahallenin adını da Bilal Goca kendi ocağı olan Karahasan adını koydu.Çünkü Mahallede Karahasan isminde bir zata ait Hiçbir emare yoktur.Baskınlık Bilal Goca dan yanadır. 93 (1877_78) harbinden önce mahallenin 7 hane olduğu bilinmektedir.Bilinen TÜRKMEN tarihinde Mogollardan sonra ikinci büyük felaketi milletimiz 93 harbi ile Osmanlı'nın Kırımdadan,Balkanlardan,Galiçyadan Tuna boylarından Rumelinden ve Kafkaslardan çekilerek yaşamiştır.Yedi hanelik mahallesimüzde )93 harbinden sonra buralardan gelen Müslüman ahali(Türkmenler,Tatarlar,Çerkezler) ile ,30 yıl içinde (1910'da) 100 haneyi geçmiştir. İlk bağlandığı ili Bala'dır. Belde itibarıyla eski adı Küçük Yozgat'a bağlı, sonralarıda Çankaya ilçesine bağlı yaklaşık 175 haneli bir mahalledir. 1960 yılında Küçük Yozgat nahiyesi Elmadağ ismini alınca köy de Elmadağ ilçesine bağlanmıştır. 1967 yılında heyelana uğramış olan köy sonraları devlet yardımı ile yerini değiştirmiş ve modern görünümlü imarlı bir köy olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Misafirperverliği ile tanınıp bilinen mahallenin, tandır ekmeği ve tirit yemeği meşhurdur. Yöre halkı gelenek ve göreneklerini halaylar ve Ankara Oyunları ile devam ettirir. Çokcağız ve Eski Yayla (Gümüşlü Yayla) adında doğal güzelliğe sahip piknik ve mesire alanları vardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 53 km, Elmadağ ilçesine 13 km uzaklıktadır. Köy yolu asfalt stabilize olup ulaşım genellikle ticari taksi ve dolmuşlar ile yapılır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 364
2000 482
1997 462

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İlçe fabrikalarında, resmi dairelerde çalışan köylüler de vardır. Mahallede devlet destekli bağ projesi mevcuttur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi VARDIR Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.