Karacabey Longoz Ormanları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karacabey Longoz Ormanları
Karacabey-longoz-ormanlari.jpg
Lua hatası 472 satırında Modül:Konum_haritası: Boylam değeri saptanamadı.
Tür Sulak alan
Konum Karacabey, Bursa
Yüzölçümü 730 hektar
Açılış 12.10.2007
Durum Faaliyette

Karacabey Longoz Ormanları Bursa'nın Karacabey ilçesinde bulunan longoz ormanlarıdır.

Temel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karacabey Longozu Marmara Denizi’nin güney kıyısında yer alan delta ve Susurluk Irmağı’nın oluşturduğu Kocaçay Deltası göl, bataklık, kumul ve subasar orman ekosistemlerin oluşumundan meydana gelmektedir.[1] Güney Marmara akarsularının büyük bölümünün birleşmesiyle oluşan Susurluk Irmağı, Bursa’nın Karacabey ilçesine bağlı Yeniköy yakınlarında Marmara Denizi ile buluşmaktadır.

Fiziksel özellikler[değiştir | kaynağı değiştir]

Deltanın batı yarısında, toplam alanı 194 ha olan ve Mihaliç Deresi tarafından beslenen Dalyan ve Poyraz gölleri, 600 ha alan kaplayan sazlıklar, 730 hektarlık bir alana yayılmış dişbudak, kızılağaç ve söğütlerden oluşan subasar ormanlar ve çok çeşitli floraya sahip geniş bir kumul bandı bulunmaktadır.

Doğal yaşam[değiştir | kaynağı değiştir]

Bitki ve kuş çeşitliliği açısından çok zengin olan Karacabey Longoz Ormanları aynı zamanda bölgenin eko sisteminide oluşturmakta.2015 yılında Longoz Ormanları hakkında araştırma yapan belgesel yönetmeni Tekin Gün,Longoz Ormanları Deltada biyolojik çeşitliliğin bir repertuvar oluşturduğunu Flora ve Fauna'sı her yıl üreyen türler arasında değişkenlik göstermekte.

Bitkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Subastı Longoz'a hayat veren bitki ve ağaç çeşitliliği ağırlıklı olarak dişbudak, söğüt ve kızılağaç oluşturmaktadır.

Hayvanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Alanda tespit edilen 217 kuş türü,böcek familyası,yabani atlar,balık türlerine ev sahipliği yapmakta.Kara leylek, pasbaş patka, bataklık kırlangıcı, akça cılıbıt, küçük balaban, gece balıkçılı, alaca balıkçıl, küçük ak balıkçıl, gri balıkçıl, kuğu, yeşilbaş, çıkrıkçın, macar ördeği, elmabaş patka, ak kuyruklu kartal, sakarmeke, poyrazkuşu, sumru, küçük sumru ve pek çok ağaçkakan türü sayılabilir. Ayrıca göç esnasında küçük karabatak, ak pelikan, kışın ise sakarmeke başta olmak üzere büyük sayıda sukuşu yabani atlar ve sayısız böcek türleride barınmakta.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Karacabey Longoz Ormanları". Araştırma yazısı,Yönetmen Tekin Gün. Mootol,Kültür Sanat.Haziran 2015. 22 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]