Karaburun Yarımadası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Koordinatlar: 38°17′32″K 26°32′45″D / 38.29222°K 26.54583°D / 38.29222; 26.54583 Karaburun yarımadası, İzmir'in batısında kuzey-güney doğrultusunda bir yarımadadır. Türkiye'nin en büyük yarımadasıdır. Yaklaşık yüzölçümü 550 km²'dir.

Karaburun Yarımadası

Coğrafi özelikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaburun Yarımadası, Anadolu Yarımadası'nın batısının büyük bir bölümünü oluşturan Ege Bölgesi'nin Ege Denizi'ne doğru uzanan ve en çıkıntı yapan kara parçası olan Urla Yarımadası'nın Kuzey bölümünü oluşturur. İzmir'in batısında kuzey-güney doğrultusunda bir yarımadadır.

Yarımada genelde oldukça engebeli bir yeryüzü yapısına sahiptir. Orta bölümünde kuzey-güney istikametinde uzanan Bozdağ kütlesi, yarımadanın en yüksek kesimini oluşturur. Dağlar denize dik inerler ve bu durum Karaburun Yarımadası' nın yerleşimini oldukça etkilemiştir. Mordoğan, Yeniliman, Badembükü ve Denizgiren mıntıkalarının bir bölümü ovalıktır.

Sarpıncık Feneri İzmir Körfezi'ne giriş noktasında bulunmaktadır. En yüksek tepesi 1218 m. yüksekliğindeki Akdağ'dır ve kuzeyde yer alır.

Engebeli bir kütle oluşturur; Paleozoik, ikinci zaman ve neojen tortulları ile andezit bazaltlardan oluşan karmaşık bir jeolojik yapısı vardır. Yer yer kireçtaşlarına bağlı olarak çeşitli boyutta karst şekilleri de gelişmiştir.

İYTE-İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaburun Yarımdası'nın büyük bir kısmını İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kaplamaktadır. İYTE bölgenin kalkınmasında en büyük etken olacaktır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Karaburun'a gitmek için İzmir-Çeşme otoyolunu izlemek gerekiyor. Bu yol Karaburun sapağına kadar 45 kilometre. Sapaktan sonra ise 55 kilometre daha yol almak gerekiyor. Özellikle Karaburun'a yaklaşırken yol oldukça virajlı ve zorludur. İzmir Karaburun arası yaklaşık 100 kilometredir. Karaburun'a en yakın havaalanı İzmir'dedir.[1]

Tematik Yollar[değiştir | kaynağı değiştir]

Son yıllarda açılan Efes - Mimas Yolu'nun büyük bir bölümü Karaburun Yarımadası'ndan geçmektedir. Dört farklı tematik güzergâhtan oluşan Efes - Mimas Yolu; yürüyüş, bisiklet, zeytin ve bağ ve mavi rotalara sahiptir. Selçuk, Menderes, Seferihisar, Güzelbahçe, Urla, Çeşme ve Karaburun ilçelerinden geçen Efes - Mimas yolu aynı zamanda İyon kültürüne ait tarihi şehirlerin içinden de geçmektedir. Rotaların ana güzergâhını Ephesus (Efes-Selçuk), Kolophon (Değirmendere-Menderes), Lebedos (Ürkmez-Seferihisar), Teos (Sığacık-Seferihisar), Klazomenai (İskele-Urla) ve Erythrai (Ildırı-Çeşme) oluşturmaktaıdr.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Atlas Dergisi,Sayı 204-mart 2010.