Karabağlı, Salyan

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Karabağlı, Azerbaycan'ın Salyan rayonuna bağlı köy.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

İlçe merkezine 28 kilometre uzaklıkta bir köy Karabağlı köyünün ilginç bir geçmişi var. Tarihi kaynaklarda belirtilir ki, Karabağ köyü, ağırlıklı olarak 1760-1780'li yıllarda Ağdam bölgesi Abdalgülablı köyünden hareket ederek bir qrup aile tarafından buray köç etmişler. Bu gerçeği Karabağ köy qəbristanlığında iki yüz yıl öncesine dayanan tarihi kabir yazılı eski alfabe ile yazılmış yazılarda net bilirtiliyor.. Daha sonra 1900-1905 yılında Şamahı Kolani kabilelerin bir kısmı kışlaqlarını buraya saldı. Ve 1948 yılında Stalin'in emriyle Batı Azerbaycan, Ermenistan, Азизбеyof bölgesinden 

(eski Azerbaycan mahal, 18. yüzyılda Qarababa deniyordu çoğunlukla Terp ve Tarp köy) buraya 80-90 aile taşındı, ve burada yeni evler inşa edildi. Yani Karabağlı köyü büyüdü gelişdi ve bölgenin sosyo-ekonomik hayatında önemli bir yer aldı. Salyandakı bu köy tam bir tarım bölgesi en gelişmişlerdendir. Şu anda Karabağlı bölgesel  nüfusu 8500 (2012 yılı bilgileri) kişi yaşıyor. Merkezi Karabağlı olmakla bu yönetim diğer küçük köyler Kolani, Gomuşlu ve köy Тezekent kapsıyor. 30,89 km kare toprakları Karabağlı köyünün ana sınıfları tarım ve petroldür. Köylüler domates, pamuk, tahıl, patates, üzüm, sebze, kavun bitki, bol ürün elde etmek için önemli ölçüde etkinlik yaratmışlar. Şimdi bu köyde 2275 büyük baş olmakla 7100 küçük baş hayvancılık yetişdiriliyor. Bölge insanı belirgin bir şekilde farklı köylerde olan iş için buraya geliyor. Karabağlı insanı çok çalışkan ve yöresine  bağlı insanlardır. Bu nedenle, burada insanlar daha iyi, daha refah içinde yaşıyor. Karabağlı köyünde dünyaca ünlü Pirililer, Kurbanlılar, Bedirxanlılar, Velili, Bayandurlu, Bayramkulular, Керимли, Seyidrzalı, Memmedalılar, Ekberli, Ağamalılar ve diger türk soylu tayfaların ismini saymak mümkün.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak 4 eğitim kurumu. 1 ve 2 numaralı orta okul Karabağlı köyünde yer almaktadır. Kolani ve Теzekent köylerde genel ve orta öğretim okulları yer alıyor.