Karaabdal, Ladik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Karaabdal
—  Köy  —
Sinop Turkey Provinces locator.jpg
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Ladik
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 398
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55750
İnternet sitesi: [2]

Karaabdal, Samsun ilinin Ladik ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Anadoludaki tekkelerde alimler tarafından yetiştirilen müridler çeşitli bölgelere giderek oradaki insanların eğitimi ile uğraşmışlar onlara İslam’ı anlatmışlar kısacası kendilerine ilme eğitime islama adamış insanlar. Bu gün halen Karaabdal türbesi ayakta Tekke ziyarete açıktır. Bölgemiz insani ile ömrünü geçiren Karaabdal’a aleviler sahip çıkmaya çalışsa da vermiş olduğu eğitimden hizmetten de anlaşılacağı gibi alevi kültürü ile ne bizim nede Karaabdalın alakası vardır. Yani atalarımıza Sünni İslam’ı anlatmıştır. Bu yüzden de anlaşılacağı gibi Karaabdalın alevi olması mümkün değildir. Abdal alevilerin sahiplendiği bir olgudur. Ancak Anadoludaki hanefi mezhebinden birçok Abdal yetişmiş, Anadolunun çeşitli yörelerinde İslama hizmet etmişlerdir. Abdal kelimesinin anlamı Allah hariç dünyadaki her şeyden vazgeçmiş kişidir. Abdallık mertebesine ermiş kişi hakikatın mutlak ve doğrudan bilgisine erişebilmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Orta Anadolu kültürünün karakteristik özelliklerini köyde bulmak münkündür. Örneğin düğünlerin 3 gün sürmesi, düğün boyunca yarışlar güreşler düzenlenmesi, bayramlarda komşu köylerle bayramlaşma merasimleri gibi birçok kültürel faaliyet yapılmaktadır. Köyün diger kültürlerden ayıran kendine has özelliği yatırdan dolayı düğünlerde davul çalınmamasıdır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 114 km, Ladik ilçesine 33 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 381
1997 355

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım [[orman)(hayvancılık

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlköğretim okulu vardır. Su ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur ama sağlık evi vardır ama o da faal değildir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]