Karaağaç, Keskin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karaağaç
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırıkkale
İlçe Çelebi
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 207
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0318
Posta kodu 71810
Resmî site
[1]

Karaağaç, Kırıkkale ilinin Keskin ilçesine bağlı bir köydür.

Adını ilk yerleşim dönemlerinde bölgeyi kaplayan karaağaçlardan almaktadır. Köyün arazisi kuru tarıma müsait olup, buğday, arpa gibi ürünler yetiştirilmektedir. Sulu tarım gelişmemiştir. Köyde okullaşma oranı yüksektir. Köy nüfusunun %60'tan fazlası öğretmenlik yapmaktadır.

Köyün tarlalarında ağırlıklı olarak buğday yetiştirilmektedir. Nohut, ayçekirdeği, mercimek, vb. ürünler de tarlaların nadasa bırakılmadığı dönemlerde bir alternatif ürün olarak ekilmektedir. Yerleşim yeri olarak bir dere yatağı seçilmiştir. Bu tercihin sebebinin soğuklardan korunmak olduğu tahmin edilmektedir. Yörenin iklimi tipik İç Anadolu iklimidir, kışları ayaz serttir, kış erken gelir.

Köyün eski medeniyetler zamanında da yerleşim merkezi olduğu bilinmektedir. Yakın zamanlara kadar çıkan çanak çömlek parçaları ve benzeri ev eşyaları bu iddiayı desteklemektedir. Çelebi dağının eteklerine dayanan arazilerden İpek Yolu'nun geçtiği bilinmektedir.

Köye ilk olarak Ayan Dede'nin geldiği bilinir. Zamanla Kuzucular, Babadağlar, Saramarlılar (Kıymazlar) köye yerleşmişlerdir. Ayrıca Avcı, Atalay, Aygör, Özyurt, Gökalp, Öztürk, Erdoğan, Esen, Sözeri, Ulusoy, Doğan, Ünver soyisimleri bulunur. Köyün geçmişinde kabileler arası anlaşmazlık neticesi kan davaları yaşanmış, fakat zamanla eğitim seviyesi yükselen genç nesil barış içinde yaşamayı öğrenmiş ve uygulamış, geçmişte yaşananlar ise bir kötü anı olarak kalmıştır. Eğitim seviyesi gerçekten ilginç bir şekilde yüksektir . 1965-80 arası dönemde köyden yetişen gençlerin tamamına yakını öğretmen okulu ve benzeri eğitim kurumlarında okumuşlar ve meslek hayatına atılmışlardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, adını, yerleşim yerini kaplayan karaağaçlardan alınmıştır. Zamanla karaağaçlar kurumuştur. Telsiz ve Televizyon yayıncılığının yaygınlaşmasıyla, karaağaçlar kurumaya başlamıştır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün Gelenek ve göreneklerinde Türkmen kültürü ağırlıktadır.

Düğün-nişan
Evlenecek gençler dünürlük (kız isteme) ile istenilir. Aileler ve gençler uygun görürse söz kesilir. 'Yağlık Bağlama' denilen bu tören, genelde aile çevresi arasında yapılır. Daha sonra ailelerin isteklerine göre nişan ve düğün ayrı ayrı veya birlikte yapılır.
Ölüm-cenaze
Mevtanın ailesine definde ve taziye için gelenlerin ağırlanmasında, komşuları ve aile büyükleri yardımcı olurlar. Cenaze evinde verilen yemek genellikle komşular tarafından hazırlanır ve ikram edilir. Cenazeden sonraki günlerde taziye ziyaretine gelenler çay ve şeker getirirler.
Bayram
Aile büyükleri köyde oturduklarından dolayı şehirde oturan evlatlar bayramı ana-babalarının yanında geçirmek için köye gelirler. Bayram namazlarından sonra mutlaka mezarlık ziyareti yapılır. Toplu halde bayramlaşılır.
Asker uğurlama
Köyden askere gidecek gençler, 15 -20 gün öncesinden davet edilir, yemek ve eğlence düzenlenir. Asker adaylarının evlerinde kına yakılır. Gidecekleri gün dualarla uğurlanırlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırıkkale iline 60, Çelebi ilçesine 2 Km. uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 180
2000 207
1997 808

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]