Kara Sohbet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Duru Tiyatro'da Kara Sohbet

Kara Sohbet, Belçikalı yazar Amelie Nothomb'ın orijinal adı Cosmétique de l'ennemi olan romanından Arzu Bigat Baril'in tiyatroya uyarladığı iki kişilik oyundur.

Pek çok dilde çok satanlar listesine girmiş olan roman, ilk defa Türkiye'de sahneye uyarlandı[1] ve 2005 yılında Duru Tiyatro tarafından Arzu Bigat Baril yönetiminde sahnelendi. Oyun, o yıl kurulan Duru Tiyatro'nun ilk oyunu idi [2] ve arka arkaya üç sezon sahnelendi; oyuncular bu roldeki performansları ile çeşitli tiyatro ödülleri kazandı.[3]

Oyunun konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyun, Barselona uçağının rötar yapması ile havaalanında beklemeye başlayan Jerome Angust'un yanına Textor Textel isimli gizemli bir adamın yaklaşması ile başlar. Textel küçüklüğünde yediği kedi mamasından, tecavüz ve cinayete varan birçok saplantısından bahseder ve bu sohbet Angust'u çileden çıkaracak bir işkenceye dönüşür. Oyunun finalinde Angust korkunç bir gerçekle yüzleşir.

Sahnelenmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

2005 yılı sahnelenişindeki künyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Oynayanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Tiyatro Duru, bu sezon yine 'Kara Sohbet' ile - Suha Çalkıvik". web.itu.edu.tr. 11 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2021. 
  2. ^ "Duru Tiyatro perdelerini 'Kara Sohbet' ile aralıyor". Yenisafak.com. 29 Ekim 2005. 12 Temmuz 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2021. 
  3. ^ "Kazananlar / 2006 | Kazananlar ve Adaylar / 2006". www.afife.org. 21 Ocak 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Temmuz 2021.