Karaçobanpınarı, Tepebaşı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Karaçobanpınarı
—  Mahalle  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Tepebaşı
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 177
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03:00)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu
Posta kodu 26000
İnternet sitesi: [2]

Karaçobanpınarı, Eskişehir ilinin Tepebaşı ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. Ancak köy halkı Kırım Tatar kökenlidir ve günlük konuşma dilleri Tatarcadır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Kırım Tatarlarının oturduğu mahalledir. 1900'lerde Kırım'dan gelen Türkler, ilk önce Mahmudiye ilçesi çevresine yerleşmişler ancak iklimin yazları çok sıcak olması ve özellikle sivrisinek nedeniyle bazı Tatarlar kuzeye yüksek yerlere çıkmışlardır.

Karaçobanpınarı mahallesine yerleşmişlerdir. Mahallede nüfus 3-5 hane ile sınırlıdır, köy halkı zamanla şehre yerleşmiş ve sadece yılın belli zamanlarında köye gelmektedirler.

Köy halkı et yemeklerine ve özellikle etli veya kıymalı hamur işlerine düşkündür. Başlıca hamur işleri; Çiğbörek, Köbete, Tataraşı (Mantı olarak bilinir), KaşıkBörek Çorbası (Mantı Çorbası olarak bilinir), Peştokum (Tavalokumu olarak bilinir), Tögerek (bir tür Gözleme olarak bilinir).

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir merkezine 17 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Köy dağın yüksek yerlerinde bulunduğundan, yazın sadece ağustos ayı hariç diğer tüm aylarda soba yakılmaktadır. Mahallede kış iklimi çok sert geçmekte, hava yazın bile serin geçmektedir. Akşamları ise genelde soğuktur. Havası dağ havası olduğundan temizdir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 177
1997 45

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy halkı geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır. Ancak kullanılamamaktadır. Bu yüzden de taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi yoktur. Ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]