İçeriğe atla

Kaptan Swing

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaptan Swing
Yayım bilgileri
YayımcıEsseGesse
İlk görünüm1966
YaratanGiovanni Sinchetto, Dario Guzzon, Pietro Sartoris
Hikâyedeki bilgileri
Uyruğuİtalya

1966 Temmuzu'nda Stüdyo EsseGesse tarafından yazılıp çizilmeye başlanan Kaptan Swing ya da orijinal adıyla Comandante Mark, her biri 65 sayfa olmak üzere 280 serüveni yayınlanmıştır. Çok çeşitli senaryolar ve cep kitabı boyutlarında yayınlanan bir dergi olmasına rağmen çok detaylı çizilmiştir. Kaptan Swing'e hayat veren ustalar; Giovanni Sinchetto, Dario Guzzon, Pietro Sartoris'tir. Günümüzde Sergio Bonelli Editore tarafından yayınlanmaktadır.

Kaptan Swing Türkiye'de uzun yıllar çeşitli formatlarda yayınlanmıştır. 2023 yılı itibarıyla Hoz Comics tarafından aylık iki macera bir arada, 128 sayfa ve düzensiz aralıklarla renkli olarak yayınlamaktadır.

Karakter hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

1773 yılında Kuzey Amerika kolonileri, İngiltere Kralı'nın adıyla ortalıkta terör havası estiren İngiliz birliklerine karşı ayaklanırlar. "Kırmızı Urbalı"lara karşı kendi askeri birliklerini kurarlar. Bu askeri birliklerden birisi de Ontario Gölü kıyısındaki Ontario kalesinde üstlenmiş bulunan; Kaptan Swing'in yönetimindeki Ontario Kurtları'dır. Başında samur kürkünden şapkası, tabancası, kılıcıyla bu dinamik, genç ve sempatik kahraman okuyucunun beğenisini kazanacak tüm özelliklere sahiptir.

Arkadaşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaptan Swing'in en yakın arkadaşları: Geveze ve şıpsevdi biri olan, kel ve sakallı Mister Blöf (Mister Bluff); onun ayrılmaz parçası olan çelimsiz fakat sadık köpeği Puik (Pouik); durmadan atalarından söz edip, kötü kehanetlerde bulunan kızılderili şefi Gamlı Baykuş (Hibou Lgubre); Swing'e gizli bir aşkla bağlı olan, kalenin yemek işlerine bakan güzel sarışın Betty (Doroty) ve tek kollu kancalı denizci Ontario Gemisi'nin kaptanı Ginşo'dur.