Kapı telefonu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Interfone.JPG
Домофон.JPG

Kapı telefonu evler, apartmanlar veya villalarda iki yönlü iletişim (evden eve) işlemek için kullanılan bir dizi elektrikli ve elektronik unsurdur.[1] Cihaz, her türlü binaya, ofislere veya apartman bloklarına erişim sağlayan, kapının açılmasını kontrol etmek için kullanılan güvenli bir iletişim sistemine bağlanır. Söz konusu yapılarda çok yaygın olarak kullanılıyorlar, günümüzde çoğu binanın standart elektrik tesisatının bir parçasını oluşturuyorlar. Görüntülü kapı telefonu türü de vardır.

En basit sürüm, sokak kapısı ve ev arasında bir iletişim kurabilen basit bir interkomdur. Birden fazla kapı telefonu plakasının bulunduğu binalarda (binanın giriş kapısının dışında yer alır), her bir binada bulunan dairelerin sayısına bağlı olarak, hoparlöre ek olarak belirli sayıda düğme bulunmaktadır.[2]

Operasyon[değiştir | kaynağı değiştir]

En temel versiyonunda bir kapı telefonu, caddeden eve haberleşmeyi sağlayan iki yönlü bir interkom olup, kapıyı açmak ve kapamak için elektrikli kilit ve binanın iç kısmına erişimi mümkün kılmaktadır.

Birden fazla konutun bulunduğu yerlerde, aynı zamanda Basma Plakası veya sadece Plaka Sokağı olarak adlandırılan arayan sokak, evin veya apartman numarasının yanındaki etikete sahip bir dizi butondan (genellikle konut başına bir tane) oluşur. Kapı telefon levhası her binanın girişinin dışında yer alır, her birinin içinde elektrik çarpmasını aktive etmek için bir tuşa sahip bir ünitede bulunan bir buzzer süren bir düğme matrisinden oluşur. 4 + 1'den en geleneksel olan birkaç kurulum sistemi vardır (I.E .: güç, iletişim ve kapı sistemi için dört kablo ve bir tanesi için).

Video kapı telefon[değiştir | kaynağı değiştir]

Zaman içinde biraz daha ileri giderek, klasik ses dışında bir video kurulumuna sahip görüntülü kapı telefonları oldu. Bu durumlarda, interkom plakası, önceki versiyonla aynı yapıya sahiptir, ancak, düğmeye basan kişinin ve etrafındaki alanın incelenmesini sağlayan bir gözetleme kamerasına bağlı bir video monitöre sahiptir.[3]

Her ne kadar bir manyetik kart veya bir akıllı kart ile bir erişim kontrolü olarak kullanılma olasılığı da olsa, bazı üreticiler de kapıyı klavyeyle açma olasılığını da benimsemiştir. Sayısal bir gizli kod girerek elektrik çarpması çalıştırılır.

Kablolama topolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer sınıflandırmalar arasında, farklı kurulum protokolleri kullanan fakat benzer bir kablolama topolojisine sahip olan, farklı imalatçılar arasında bazı paralelliklere sahip olan, kurulumlarında gerekli olan kablo sayısında farklılık gösteren üç farklı tipte kapı telefonu bulunmaktadır:

  • Konvansiyonel: Bu sistem, her ev için dört tel ve artı tel kullanımı ile karakterize edilir. Yani, (4 + "n") teller, "n" ev sayısını gösterir. Bu sistem orta ölçekli binalar için en uygunudur.
  • Basitleştirilmiş: Bu sistem bir tel çifti, ayrıca dişlerdeki ev sayısı kullanılarak karakterize edilir. Yani (1 + "n") teller, "n" ev sayısını gösterir. İki veya üç giriş kapısı olan orta büyüklükteki binalar için en uygunudur.[4]
  • Dijital: Bu sistem, maksimum kapasite ve kurulum kolaylığı sağladığı için büyük binalarda veya karmaşık kurulumlarda kullanım için daha uygundur. Tüm fabrikalar için sadece iki tel kullanılması ile karakterizedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]