Kanat profili

Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.48, 29 Şubat 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16745999 numaralı sürüm (→‎Bölümleri: düzeltme AWB ile)
Bir damla kanat profili
Doğada ve çeşitli hava araçlarında görülen kanat profilleri
Bir pervane palinin kanat profili

Kanat profili veya aerofoil; kanat, pervane, dümen, yelken[1] gibi bir akışkan içinde hareket eden nesnelerin 2 boyutlu kesiti. Hava, su gibi herhangi bir bir akışkan içinde hareket eden taşıta en uygun taşıma/sürükleme oranını vermek için dizayn edilmiş, kıvrımlı veya düz, genellikle damla şeklindeki kesitlerdir.

Kanatların yanı sıra fin (dikey stabilize) ve yatay stabilize gibi pek çok aerodinamik kontrol yüzeyinin temel kesitini oluşturur.[2]

Bölümleri

  • Hücum açısı akışkanın taşıta göre bağıl (göreceli) hareket yönü baz alınarak hesaplanır. Profil etrafında akışkanın hızı ve yönü değişken olacağından, uzakta bir noktadaki hız vektörü kullanılır.
  • Veter hattı, profilin hücum kenarı (en küçük yarıçap noktası) ile firar kenarı arasındaki düz hattır.
  • Kamburluk hattı (kamber), profilin alt ve üst yüzeyi arasında, tam ortada bulunan noktaları birleştiren hattır.

Bernoulli prensibi

Kanadın kambur olan üst kısmında akışkanın katetmesi gereken yol, alt kısmından daha fazladır. Bu sebeple üstteki akışkan daha hızlı hareket eder. Bernoulli prensibine göre hızı artan havanın statik basıncı düşer. Bir cismin birbirine zıt iki yüzeyinde farklı hızlarda hareket eden hava basınç farkı oluşturarak aerodinamik bir kuvvet oluşturur. Uçaklar, Bernoulli prensibinden kaynaklanan bu aerodinamik kuvvet (taşıma) sayesinde havada kalabilirler.

Kaynakça

  1. ^ Airfoils: Sails
  2. ^ "aerofoil." Oxford Dictionary of English 2e, Oxford University Press, 2003.

İlgili bağlantılar