Kançanaburi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ünlü Kwai nehri köprüsü
Kaplan Tapınağı
Yedi katlı Erawan Şelaleleri

Kanchanaburi vilayeti Tayland'ın batısında bulunmaktadır. Toplam nüfusu 838,914'dür. Vilayetin merkezi Kanchanaburi Town isimli kasabadır.

Kanchanaburi Tayland'ın ünlü turizm bölgelerindendir. II. Dünya Savaşı sırasında Japonya işgali altında olan bölgede bu dönemden kalma izler bulunmaktadır. Bunların en ünlüsü ise Kwai Köprüsü isimli film sayesinde meşhur olmuş olan çelik köprüdür. Kwai köprüsü Müttefik Devletler savaş esirleri tarafından inşa edilmiştir ve bu proje esnasında esirlerin yarıdan fazlası ölmüştür. Kwai köprüsünün yanı sıra kasabada ziyaret edilebilecek çeşitli Müttefik Devletler askeri mezarlıkları, müzeler ve anıtlar bulunmaktadır.

Kanchaburi kasabasının dışında da çeşitli turistik yerler bulunmaktadır. Bunların en ünlülerinden birisi onlarca kaplana ev sahipliği yapan Kaplan Tapınağıdır. Aslında bir Budist tapınağı ve manastırının bulunduğu alan günümüzde kaplanların ve diğer hayvan türlerinin barındığı bir yere dönüştürülmüştür. Turistler burada kaplanlarla birlikte resimlerini çektirebilirler.

Kanchanaburi dışındaki diğer bir önemli turisik bölge ise Erawan şelaleridir. Yedi kattan oluşan bu şelalelerin oluşturduğu havuzlarda yüzme imkânı da vardır.

Bangkok'a yaklaşık 1 saatlik mesafede olan Kanchanaburi günübirlik turlarla ziyaret edilebilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]