Kallikrates

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Athena Nike Tapınağı, Atina Akropolisi, Yunanistan

Kallikrates, (ü. MÖ 5. yüzyıl), Atinalı mimar. Atina Akropolisi'ndeki Athena Nike Tapınağı'nı, İktinos'la birlikte de gene aynı yerdeki Parthenon'u yapmıştır.

MÖ 449 tarihli bir yazıttan senato tarafında Akropoliste Athena Nike'ye adanmak üzere bir tapınak yapmakla görevlendirildiği öğrenilmektedir. Kallikrates bunun üzerine akropolisin güneybatı köşesindeki çıkıntının üstünde yer alacak ve Pentelikhon mermeriyle yapılacak, İon düzeninde küçük bir yapı tasarladı. MÖ 448'de yapımına başlanan tapınak MÖ 421'de tamamlandı.[1]

Kallikrates, İktinos'la birlikte, Yunan topraklarında Dor düzenindeki en büyük tapınak olan Parthenon'u da yaptı. MÖ 447'de başlandığı sanılan yapı MÖ 438'de tamamlandı (bezemelerin bitmesi MÖ 432) ve aynı yıl Panathenaia Oyunları sırasında Tanrıça Athena'ya adandı.

Üslubuna bakılarak, Atina'da İlissos Nehri kıyısında, 1778'de yıkılan küçük bir İon tapınağının da Kallikrates'in olduğu düşünülmektedir. Delos Adasında Atinalılar tarafından yaptırılan Dor düzenindeki Apollon Tapınağı da Kallikrates'in yapıtı olabilir. Rhys Carpenter The Architects of the Parthenon (Parthenon'un Mimarları) adlı çalışmasında Sunion'daki Poseidon'a adanmış Hephaistion'un, Akarnania'daki Ares Tapınağı'nın ve Rhammos'taki tapınağının da Kallikrates'in elinden çıktığını öne sürmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]