Kaldi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Kaldi veya Halid popüler efsaneye göre MS 850'lerde kahve'yi keşfeden Etiyopyalı keçi çobanıdır.[1] Daha sonrasında kahve, İslâm dünyasına ve ardından dünyanın geri kalanına yayılmıştır.

Hikâyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Keçileri, belirli bir çalının parlak kırmızı meyveleriyle otlanan keçilerinin, daha enerjik olduklarını (daha çok zıpladıklarını) farkedip meyveleri kendisi de dener. Benzer sonuçları kendisinde de gözleşmlemesiyle, meyveleri yakındaki Sufi tekkesine (zaviye), İslam hocası, bir dervişe götürür, ancak Sufi derviş kullanmayı reddeder ve onları ateşe atar. Ateşe atılan meyvelerden aromalı bir koku yükselir. Kavrulmuş kahve çekirdekleri hızlı bir şekilde közlerden toplanır, öğütülür ve sıcak suda eritilir, böylece dünyanın ilk kahvesi üretilir.[2]

Analiz[değiştir | kaynağı değiştir]

Hikâye büyük olasılıkla uydurma, çünkü ilk kez Maruni bir Oryantal dil profesörü olan ve kahveye dair ilk basılı tezlerden birinin, De Saluberrima potione Cahue seu Cafe nuncupata Discurscus (Rome, 1671)[3][4], yazarı Antoine Faustus Nairon ile ilişkilendirilmişti.

Etkisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde, "Kaldi Coffee" veya "Kaldi's Coffee" ve "Dancing Goat" veya "Wandering Goat" dünyadaki kafelerde ve kavrulmuş kahve satan şirketler için popüler isimlerdir.[6] Etiyopya'daki en büyük kahve zinciri adı Kaldi'dir.[7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Salah Zeimeche (Haziran 2003). Saim al-Hasani (Ed.). "The Coffee Trail: A Muslim bewerage exported to the West" (pdf). muslimheritage.com. Foundation for Science Technology and Civilization. 12 Ekim 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 12 Eylül 2019. 
  2. ^ Hikâyenin benzer bir versiyonu daha sonra, "Kaldi" ismi verilmeden, Yemen'de kaynaklara girmiştir: Miguelonne Toussaint-Samat, Anthea Bell, A History of Food 2nd. ed. 2008, "Coffee in Legend" (İngilizce) s 532-34.
  3. ^ H. F. Nicolai tarafından not düşülmüş, Der Kaffee und seine Ersatzmittel: Volkshygienische Studie, (Brunswick, 1901) ch. 1 "Geschichtliches über den Kaffee" (Almanca) s. 4 note 1.
  4. ^ Banesio, Fausto Naironio (1671). De saluberrima potione cahue, seu cafe nuncupata discursus Fausti Naironi Banesii Maronitae, linguae Chaldaicae, seu Syriacae in almo vrbis archigymnasio lectoris ad eminentiss. ... D. Io. Nicolaum S.R.E. card. .. (Latince). Typis Michaelis Herculis. 
  5. ^ Weinberg, Bennett Alan; Bealer, Bonnie K. (2001). The World of Caffeine: The Science and Culture of the World's Most Popular Drug. Psychology Press. ISBN 978-0-415-92722-2. , s 3
  6. ^ Örneğin, Kaldi - Wholesale Gourmet Coffee Roasters, Kaldi's Coffee Roasting Company, Kaldi's Coffee House, veya Google aramasında "Kaldi" Wandering Goat Coffee Company Dancing Goat Cafe Tamaına erişim tarihi: 12 Eylül 2006.
  7. ^ "Ethiopia's ingenious video pirates" (İngilizce). The Economist. 6 Temmuz 2017. Erişim tarihi: 7 Temmuz 2017. 

Daha fazla okuma[değiştir | kaynağı değiştir]