Kai Adaları

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kai Adaları, Endonezya'nın güneydoğusunda yer alan ve Maluku iline bağlı olan bir ada topluluğudur.

Moluccas, başlangıçta 16. yüzyılın Avrupa uluslarının ilgisini çeken hindistan cevizi, topuz ve karanfil gibi bölgeye özgü bitkilerden dolayı Baharat Adaları olarak biliniyordu.

Altın rengi kumlara sahip plajları bulunan adanın bir adet havalimanı bulunmaktadır. Karel Sadsuitubun Langgur Havalimanı ile Endonezya veya Avusturalya aktarmalı uçuşları ile adaya gidilmektedir. Deniz taşımacılığı ile de Kai Adaları'na ulaşım mevcuttur. Adanın içerisin "Hwang" adında bir mağara bulunmaktadır ve mağaranın içerisindeki su birikintisi kristal bir görünüm ortaya çıkarmaktadır.

Başlangıçta Melanezyan olmasına rağmen, birçok adalı 17. yüzyılda baharat savaşları sırasında, özellikle Banda Adalarında yok edildi. İkinci bir Avustronezyalı göçmen akını, 20. yüzyılın başlarında Hollandalılar altında başladı ve Endonezya döneminde de devam etti.[1]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Amalia (29 Kasım 2016). "All You Need to Know about the Kei Islands of Maluku". Amalia's Travels & Adventures (İngilizce). 10 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2021.