İçeriğe atla

Kahramanın yolculuğu

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Anlatıbilim ve karşılaştırmalı mitolojide, monomit olarak da bilinen kahramanın yolculuğu, maceraya atılan, belirleyici bir krizden zaferle çıkan ve eve değişmiş ya da dönüşmüş olarak dönen bir kahramanı içeren hikâyelerin ortak şablonudur.

Psikanalist Otto Rank ve amatör antropolog Lord Raglan gibi daha önceki isimler de benzer kavramlar önermişti. Nihayetinde, kahraman miti kalıbı çalışmaları Carl Jung'un analitik psikolojisinden etkilenen Joseph Campbell tarafından popülerleştirildi. Campbell monomiti dinleri analiz etmek ve karşılaştırmak için kullanmıştır. Ünlü kitabı The Hero with a Thousand Faces'da (1949) anlatı kalıbını şu şekilde tanımlamıştır:

Bir kahraman sıradan günlük dünyadan doğaüstü harikaların olduğu bir bölgeye doğru yola çıkar: orada muhteşem güçlerle karşılaşılır ve kesin bir zafer kazanılır: kahraman bu gizemli maceradan içinden çıktığı topluluğa iyilik sunma gücüyle geri döner.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Campbell monomitin 17 aşamasını tanımlar.[1] Tüm monomitlerin 17 aşamanın tamamını açık bir şekilde içermesi gerekmez; bazı mitler aşamalardan yalnızca birine odaklanabilirken, diğerleri aşamaları biraz farklı bir sırayla ele alabilir. Claude Lévi-Strauss'un terminolojisinde aşamalar, monomitin yapısında “paketlenmiş” veya bir araya getirilmiş bireysel mitemlerdir.

17 aşama, üç “perde” veya bölüme ayrılmak da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde düzenlenebilir:

 • Ayrılış
 • Etkinleşme
 • Dönüş
Perde Campbell (1949) Christopher Vogler (2007) [2]
I. Ayrılış
 1. Maceraya çağrı
 2. Daveti reddetme
 3. Doğaüstü yardım
 4. İlk eşiği geçme
 5. Balığın karnı
 1. Sıradan hayat
 2. Maceraya çağrı
 3. Daveti reddetme
 4. Mentor ile tanışma
 5. İlk eşiği geçme
II. Etkinleşme
 1. Sınama yolu
 2. Destekçi ile tanışma
 3. Baştan çıkarıcı ile karşılaşma
 4. Baba ile uzlaşma
 5. Yüksek anlayış
 6. Hedefe ulaşma
 1. Sınanma
 2. Mağara
 3. Çile
 4. Ödül
III. Dönüş
 1. Dönüşü reddetme
 2. Sihirli yolculuk
 3. Yardım
 4. Dönüş eşiğini geçme
 5. İki dünyanın efendisi
 6. Özgür yaşam
 1. Dönüş yolu
 2. Diriliş
 3. İksir ile dönüş

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Kahramanın Sonsuz Yolculuğu". İthaki Yayınları. 6 Mayıs 2024 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2024. 
 2. ^ "The Writer's Journey: Mythic Structure for Writers". John August's Blog. 7 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mayıs 2024.