Kadınlara Hukuki Destek Merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), Türk Hukuk Sitesi Kadın Hakları Çalışma Grubu tarafından kurulan ve yönetilen, sanal kadın destek merkezi. KAHDEM kadınlara, boşanma, nafaka, çocuklukta görülen şiddet, evlilikte şiddet, cinsel taciz, tecavüz gibi her türlü konuda gerek diğer kullanıcılar, gerekse kuruluş üyesi hukukçular vasıtasıyla ücretsiz danışmanlık hizmeti vermektedir.

KAHDEM, kadın hakları ihlalleri ile karşılaşan kadınların, internet ortamında, kimliklerini gizleyerek, sorunlarını paylaşmalarına ve Çalışma Grubu üyelerinin destek mesajlarına ulaşmalarına yardımcı olur. KAHDEM, 8 Mart 2007'de sanal destek vermeye başlamıştır. Birinci yıldönümünde, 8 Mart 2008'de yapılan toplantıda dernek kurma kararı alınmıştır. 2008 yılında kurulan Kadınlara Hukuki Destek Merkezi Derneği, uzun vadede yüz yüze destek verebilecek bir yapıya kavuşmayı hedeflemiştir. Derneğin kurucu ve şu anki başkanı Av. Habibe Yılmaz Kayar'dır. KAHDEM'e gönüllülerinin çoğu avukat, bir kısmı akademisyen, bir kısmı stajyer avukattır.[1]

Üyelik koşulları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi forum alanı, THS Kadın Hakları Çalışma Grubu Üyeleri tarafından, zor durumda olan kadınlara, kadın haklarına ilişkin problemlerinde önerilerde bulundukları tamamen ücretsiz bir iletişim platformudur.

Bu alana soru göndermek için site üyesi olmak gerekmemektedir. Alan kural ve ilkelerine uygun nitelikteki sorular KAHDEM editörleri tarafından onaylandıktan sonra alanda yayınlanır.

Bildiriler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • KAHDEM 8 Mart 2010 Basın Açıklaması "Yasal, Yargısal ve Eylemli Ayrımcılıklar Devam Ediyor"[2]
  • KAHDEM 25 Kasım 2009 Basın Açıklaması "Kadınlar Her Saat Şiddet Görüyor; Ama Aile Mahkemeleri Mesai Saatleri Dışında Çalışmıyor!"[3]
  • KAHDEM 8 Mart 2009 Basın Açıklaması "Değişen Bir Şey Yok!"[4]
  • KAHDEM 25 Kasım 2008 Basın Açıklaması "4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun Uygulaması konusunda 11 ilde yapmış olduğumuz araştırmalarımız ve gözlemlerimizin sonuçlarına göre:

SORUNLAR VE TESPİTLER ve ÖNERİLER"[5]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]