Kadıkuyusu, Çifteler

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Kadıkuyusu
—  Köy  —
Eskişehir
Eskişehir
Ülke Türkiye Türkiye
İl Eskişehir
İlçe Çifteler
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 299
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 0222
İl plaka kodu
Posta kodu 26700
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Kadıkuyusu, Eskişehir ilinin Çifteler ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir ili çifteler ilçesi Kadıkuyusu köyü. Köyün kuruluş tarihi 1861 olarak bilinmektedir. Tokat ve Kulaksız mevkilerinde daha eskiden yaşayanların olduğu yazılı taşların bulunduğu mezralardan anlaşılmaktadır. Ayrıca kemikli mevkinde eski mezarlıklar olduğu düşünülmektedir.

Kuruluştan itibaren Erzurum İspir ilçesinden, Emirdağı ilçesi Gedikevi köyü, Oğuz Türkleri'nden Musul’dan gelip Emirdağ Sığracık köyünde bir miktar oturanlardan ve Ankara Asiyozgat Yörüklerden gelenler köy halkını oluşturmaktadır. Köyün adı hakkında değişik rivayetler vardır fakat bunlardan en gerçeğe yakın olanı, Dere Mahallesi Mevkiine bir kadı(eski hakim)tarafından kuruluş esnasında kazdırdığı "kadıkuyusu"ndan ötürü olduğu söylenir. Ancak yapılan arşiv araştırmalarında (Osmanlı Arşivi'nden Cevdet Türkay'ın düzenledği Oymak,Aşiret ve Cemaatler dizininde) 226 “Kadıkapısı: Emirdağı kazası-Karahisarı Sahip sancağı. Türkman Taifesinden olup Boynuyoğunlu Aşiretindendir. ifadesi, bir başka araştırmada Telli Bey Obası: Kadıkapısı (Çifteler’e bağlı) (Kadıkuyu) Büngeşik (Çifteler’e bağlı) (Çatmapınar) yer almaktadır. Bu bilgiler ışığında Kadıkuyusu adı Kadıkapısının zamanla ses dönüşümünden gelmektedir. Köyün ekilebilir arazisinin çoğunluğu kıraç olup çok yakınında Çatmapınar göleti arazi için ümit olmakla birlikte, yeterli su olmaması nedeniyle işlevsel değildir. Kulapa köyü ile Samanlı yaylasından çıkıp, köyün batı ve kuzeybatısından gelen iki kuru dere, köy sınırları içinde birleşip ovayı ikiye bölmektedir.

Tarımda modern teknolojiler ve makineler kullanılmaktadır. Tahıl ürünleri yetiştirilir önceki yıllarda ekilen aspir, zeyrek, haşhaş, mercimek, burcu ve kimyon ekiminden son yıllarda giderek vaz geçilmiştir. Bağ bahçe ziraatı yok denecek kadar azdır. Küçük ve büyük baş hayvancılık, az miktarda tavukçuluk ve arıcılık yapılır. Köyde 60’lı yıllarda büyük pazar kurulur ve pazara çevre köy ve ilçelerden alışveriş için gelenler olurdu. Köyde Pazar, kalkınma kooperatifi, sağlık evi, ziraat grup teknisyenliği, ilkokul ve ortaokul vardır. Folklor oyunculuğu zengindir. (2007 yılı itibariyle, yukarıda sayılanların hiç birisi köyde bulunmamaktadır. Okullar kapalı olup taşımalı eğitim yapılmaktadır.)

Köyden ekonomik ve sosyal sebeplerden büyük bir göç vardır. Kadıkuyulular kültür ve dayanışma derneği 1989 yılında kurulmuştur. Dernek, Türkiye’de kurulan ilk köy derneğidir. Ve her 6 Mayıs'tan sonraki ilk Pazar toplantısını geleneksel Türkmen pilavı günü olarak kutlamaktadır. Köyden çok hızlı bir göç yaşanmış olup, köy eski parlak yaşamsal dönemini yitirmiştir. Halen az sayıda bir nüfusa sahip olup, arazisinin Çifteler ilçesine de yakın olması nedeniyle tarımsal üretim genelde Çifteler'e taşınmış olan bir kısım köylü tarafından yürütülmektedir. (Reklama hayır)

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün gelenek, görenek ve hakkında bilgi yoktur. Köyde nüfusun yoğun olduğu 1960-1980 yılları arasında 3-5 gün süren ritüelleri olan düğünler yapılırdı. Kadıkuyusunun kendine has yemekleri illaki mevcuttur. Öncelikle köyün Camadanlar Köftesi çok meşhurdur.ayrıca dünyaca ünlü HAFIZ İBRAHİM CAN bu köydendir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskişehir iline 88 km, Çifteler ilçesine 22 km uzaklıktadır.

Kadıkuyusu köyü Eskişehir İli'nin Çifteler İlçesi'ne bağlı bir köydür. Kadıkuyusu köyü 39.2188889 enlemi ve 30.9941667 boylamı koordinatlarında yer alır

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 299
1997 198

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyün ekilebilir arazisinin çoğunluğu kıraç olup çok yakınında Çatmapınar göleti arazi için ümittir. Kulapa köyü ile Samanlı yaylasından çıkıp köyün batı ve kuzeybatısından gelen iki kuru dere köy sınırları içinde birleşip ovayı ikiye bölmektedir. Tarımda modern teknolojiler ve makineler kullanılmaktadır. Tahıl ürünleri yetiştirilir önceki yıllarda ekilen aspir, zeyrek, haşhaş, mercimek, burcu ve kimyon ekiminden son yıllarda giderek vazgeçilmiştir. Bağ, bahçe ziraatı yok denecek kadar azdır küçük ve büyük baş hayvancılık az miktarda tavukçuluk ve arıcılık yapılır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]