Kabuk böceği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kabuk böceği
Dendroctonus ponderosae.jpg
Dendroctonus ponderosae
Bilimsel sınıflandırma
Üst âlem: Eukaryota
Âlem: Animalia
Alt âlem: Eumetazoa
Şube: Arthropoda
Alt şube: Hexapoda
Sınıf: Insecta
Takım: Coleoptera (kın kanatlılar)
Familya: Curculionidae (kara böcekgiller)
Alt familya: Scolytinae
Latreille, 1807
Oymakları

Metne bakınız.

Kabuk böceği, hortumlu böcekgiller (Curculionidae) familyasının Scolytinae alt familyasından kın kanatlı böceklerin ortak adı.

Daha önceleri kendi adına ayrı familyada (Scolytidae) sınıflandırılıyordu. Türlerin çoğu ağaç kabuğunda ya da odununda yaşar. Genellikle renkleri kahverengi ya da siyahtır. En önemli orman zararlıları bunlardır. Ağaçları kurutabilirler.

Boyları genellikle 0.5 cm nin altındadır, nadiren 1 cm yi geçerler. Türkiye'deki en iri türü 9 mm boyuyla dev soymuk böceğidir (Dendroctonus micans)

Zararı[değiştir | kaynağı değiştir]

Çok tehlikeli orman zararlıları arasında sayılmakla birlikte çoğu ikincil zararlıdır. Ancak yaşlı, yaralı, hastalıklı ve zayıf ağaçlara saldırırlar. Sağlıklı ağaca saldırmazlar; zira, bu sağlıklı ağaçlardan akacak reçine ve özsuda hemem boğulabilirler. Zararlarının salgın hâle geçmesine çok defa insan sebep olur. Rüzgârın dalları kırması ya da kesilen kısımların yerde bırakılması bu salgını çok kuvvetlendirir. Rüzgârın ve kışın ormanlarda oluşturduğu tahribata bağlı salgın kolay kolay önlenemez.

Türkiye'deki türler[değiştir | kaynağı değiştir]

Scolytus mali
Oygusu (Scolytus mali)
Hylastes ater
Hylurgops glabratus
Blastophagus piniperda
Xylocleptes bispinus
Oygu (Pityogenes.chalcographus)
Ips typographus

Ipini Latreille 1807

Düşmanları[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de Rhizophagus Grandis, Aulonium ruficorne, Corticeus fraxini, Thanasimus formicarius, Raphidia ophiopsis, Rhizophagus depressus ve Temnochila coerulea en yaygın avcı türlerdir.Belirli zamanlarda Avcı böcek üretimi 53 adet laboratuvarda yürütülmekte olup, 2012 yılında 4 farklı cinsten 539 bin 678 adet avcı böcek üretilerek ormanlara salınmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Prof. Dr. Ali Demirsoy (1992), Yaşamın Temel Kuralları (Entomoloji)
  • Oğuzhan Sarıkaya and Mustafa Avcı (2009), Predators of Scolytinae (Coleoptera: Curculionidae) species of the coniferous forests in the Western Mediterranean Region, Turkey, Türk. entomol. derg., 2009, 33 (4): 253-264