Kablosuz klavye

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kompakt bir kablosuz klavyenin görsel tasviri

Bir kablosuz klavye, radyo frekansı (RF), kızılötesi (IR) veya Bluetooth teknolojisinin yardımı ile kullanıcının bilgisayarlar, tabletler veya dizüstü bilgisayarlar ile iletişime geçmesini sağlayan bir bilgisayar klavyesidir. Günümüzde kablosuz klavyeler, sıklıkla kablosuz fareler ile beraber satılmaktadır.

Kızılötesi teknolojisini kullanan kablosuz klavyeler diğer kızılötesi algılayan cihazlara sinyal iletmek için ışık dalgalarını kullanırlar. Ancak, söz konusu radyo frekansı teknolojisi olunca, kablosuz bir klavye 27 MHz'den 2.4 GHz'e kadar olan sinyaller kullanarak iletişim kurar. Çoğu kablosuz klavye bugün işe 2.4 GHz radyo frekansında çalışmaktadır. Bluetooth ise kablosuz klavyeler tarafından yaygın kullanılan bir başka teknolojidir. Bu cihazlar ana cihaza Bluetooth protokolü kullanarak bağlanır ve iletişime geçerler.

Kablosuz bir klavye bir alıcı ve bir verici olmak üzere iki parçanın yardımı ile RF (radyo frekansı) teknolojisini kullanarak bağlanabilir. Radyo vericisi kablosuz klavyenin içinde bulunur. Radyo alıcısı bir klavye ya da USB bağlantı noktasına takılır. Alıcı ve vericiler takıldıktan sonra, bilgisayar klavye ve fareyi sanki kabloyla bağlanmışlar gibi görür.

Türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir kablosuz fare ve klavye takımı
 • Standart boyut kablosuz klavye: Bu klavyeler standart boyutta kablosuz klavyelerdir.
 • Katlanabilir - menteşeler klavyenin katlanabilmesini sağlar.[1]
 • Dokunmatik yüzeyli taşınabilir klavye: Klavye dokunmatik yüzeyle entegre olarak gelir.[2]
 • Ayaklıklı taşınabilir - tablet/akıllı telefon ayaklıklarıyla birlikte gelir.[3]
 • Sarılabilir kablosuz klavye: kullanılmadığı zaman sarılabilen kablosuz klavye.[4]
 • Mini Kablosuz Klavye: Dokunmatik yüzey entegre edilmiş avuç içi boyutunda klavye, başparmak yazımı kullanır.[5]
 • İnce klavye
 • Dokunmatik yüzeyli - klavye ile entegre dokunmatik yüzey[6]

Bluetooth klavye[değiştir | kaynağı değiştir]

Bluetooth klavye

Bir Bluetooth klavye Bluetooth protokolü kullanarak ana cihazına bağlanan ve ana cihazıyla iletişim kuran bir kablosuz klavyedir. Bu cihazlar dizüstü bilgisayarlar, ultrabooklar ve yaygın olarak akıllı telefon ve tabletler gibi taşınabilir cihazlarla kullanmaktadırlar. Tesadüfi olarak taşınabilir cihazlarla beraber, Bluetooth klavyeler 2011'de popüler olmuştur.[7][8] Bluetooth klavyelerinin çoğunluğu standart Q klavye düzenine sahip olsa da, bazı mini bluetooth klavyeler farklı bir düzene sahip olabilir. Bluetooth klavyeler Android, iOS, Linux, macOS ve Windows gibi bütün önde gelen işletim sistemleri ile uyumludur.[9] Genellikle taşınabilir cihazlar için kullanıldıkları için, Bluetooth klavyeler Android ve iOS işletim sistemleri için özel fonksiyon tuşları bulunmaktadır. Android ve iOS arasında farklılık gösteren özel fonksiyon tuşlarından dolayı, birkaçı hariç, çoğu Bluetooth klavye her işletim sisteminde çalışmaz. Bu yüzden satın alınacak klavyenin uyumluluğu öncesinde kontrol edilmelidir.[10][11]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Li, Anita (18 Eylül 2012). "Foldable Bluetooth Keyboard". Mashable.com. 11 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2017. 
 2. ^ Castro, Demetrius (14 Ocak 2011). "Amkette-wi-key touch turns that home tv into a large screen pc". www.techshout.com. 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Şubat 2014. 
 3. ^ "Smart Bluetooth Keyboard Compatible with Android, Windows & iOS". Amkette. 22 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2013. 
 4. ^ Ridden, Paul (1 Mayıs 2011). "Scorcher free Key roll-up wireless keyboard". www.gizmag.com. Erişim tarihi: 22 Şubat 2014. 
 5. ^ "Bluetooth Keyboard" (PDF). Motorola. Erişim tarihi: 3 Nisan 2013. 
 6. ^ Kessler, Derek (29 Haziran 2011). "Review: HP TouchPad Bluetooth Keyboard". webOSNation.com. 3 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2017. 
 7. ^ Ferrill, Tim. "Death Match: Mobile Bluetooth Keyboards". Gizmodo.com. 22 Aralık 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Nisan 2011. 
 8. ^ Ravenscraft, Erica (11 Kasım 2013). "How to Make Your Android Tablet Work More Like a PC". Lifehacker. 11 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Şubat 2017. 
 9. ^ "5 Best Bluetooth Keyboard". WindowAble. 7 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Temmuz 2016. 
 10. ^ Monroe, Juli Monroe (25 Ocak 2013). "Review: Amazon Basics Bluetooth Keyboard". Teleread. 1 Mart 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2013. 
 11. ^ "iOS: Apple Wireless Keyboard compatibility". Apple. 28 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizüstü Klavye