Kablosuz dağıtım sistemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kablosuz dağıtım sistemi birden fazla kablosuz erişim noktasının birbirine bağlantısını sağlayan sistemdir. Terimin İngilizce karşılığı WDS (Wireless Distribution System)dir.

IEEE 802.11 standardında belirtildiğine göre erişim noktaları üç türde olabilir.

  1. Ana erişim noktası: Kablo aracılığıyla ağa bağlanmış erişim noktasıdır. İnternet paylaşımı söz konusu olduğu zaman bu cihaz Ethernet, USB ya da Firewire gibi yöntemlerle İnternete bağlı olmalıdır.
  2. Ara erişim noktası: Uzak erişim noktaları, ana erişim noktaları veya diğer ara erişim noktaları arasında akışı sağlayan erişim noktasıdır.
  3. Uzak erişim noktası: Kablosuz istemciler ve ara erişim noktaları tarafından bağlantı kurmak için kullanılır. Uzak erişim noktası gerekirse ara erişim noktalarını kullanarak ana erişim noktasına, oradan da paylaşılan ağa ulaşır.

WDS kullanılacak olan sistemde erişim noktaları aynı kanal, güvenlik kontrolü metodu (WEP,WPA veya hiçbiri) ve varsa aynı anahtarları paylaşmalıdırlar.

WDS aynı zamanda bir tekrarlayıcı modu olarak da görülebilir. Ancak, bu yöntemi kullanan sistemelere kablosuz bağlanan kullanıcılar için verim yarıya iner.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]